Cinsiyet ayrımcılığının bu kadarı: “Kadınlara özel meyve suyu”

294

Pınar, “kadınlara özel Pınar Pink” adlı meyve suyu satışa çıkardı. Satış reklamında cinsiyetçi klişelere takılan Pınar’a erktolia, “Kadınları rahat bırakın, reklamı kaldırın ve özür dileyin” dedi.

Meyve suyu üreticisi Pınar, kadınlara özel olduğunu iddia ettiği Pınar Pink meyve suyunu satışa çıkardı. Meyve suyu tanıtım afişinde “kadın rengi” olarak kabul edilen pembenin kullanılması ve ürün pakedine çanta sapı eklenmesi tepki çekti.

erktolia eylem için harekete geçti: Sen de harekete katılmak için lütfen tıkla!

Erktolia Renault

“Erkekler sindirim ve sinir sisteminden, beyin ve saçtan mahrum”

Basın bültenlerinde meyve suyunun kadınlara özel olmasının içerisinde b6, b12 ve b1 vitaminin ve biotin bulunması ve melisa özlerine sahip oluşu olarak açıklayan Pınar’a erktolia‘dan cevap gecikmedi. Sosyal medyada paylaştıkları eylem metninde erktolia şunları söyledi: “Erkeklerin de sindirim ve sinir sisteminden, beyin ve saçtan mahrum olmadığını hatırlatmak istiyoruz. İçerisindeki bu vitamin ve biotin özellikleri ile bir meyve suyu katiyen kadınlara özel olamaz.”

Pınar Cinsiyetçi
Kadınlara özel Pınar pink adlı meyve suyu

“Kadınların melisa özlerine değil; rahat bırakılmaya ihtiyacı var”

“Meyve suyunun içerdiği melisa özlerinin rahatlatıcı özelliğinin, her gün kadınları taciz eden, onlara tecavüz eden, onları öldüren erkekler için daha uygun olacağını Pınar’a hatırlatmak ister, rahatlamaya asıl ihtiyacı olanın kadınlar olmadığını, aksine kadınların rahat bırakılmaya ihtiyacı olduğunu bilmelerini isteriz”