Londralı sanatçı Poem Baker, Hymns from the Bedroom (Yatak Odasından İlahiler) adını verdiği seri için cinsiyet rollerini yıkan bireylerin özel anlarını fotoğraflıyor: Sıradan, içten, seksüel, yaratıcı ve keşif dolu.

Baker, kendini ifade ederken “uyumlu” kavramından kaçınan, geçmişin kültürel sınırlarını ve cinsiyet rollerini yıkan, özgün ve cesur insanlarla çalışıyor: Performans sanatçıları, aktörler, crossdresserlar*, striptizciler…Fotoğrafladığı kişiler genellikle Baker’ın arkadaşları oluyor ve objektif, spontane anlara tanıklık eden bir tamamlayıcı sadece. Baker çoğu zaman onlarla sohbet ederken yakaladığı kareleri kullanıyor.

hymns-02Objektifin önünde ne kadar kalacaklarını ve ne giyeceklerini arkadaşlarının karar vermesini istiyor fotoğrafçı. Hymns from the Bedroom, arkadaşlar arasındaki iş birliğinin ürünü ve her karede sevginin izleri var.

Baker’a göre “modelleri” öngörülü bireyler ve bu konuda birçok kişiye ilham kaynağı olabilirler. Bu portreler çeşitliliğin somutlaşmış hali, heyecanı ve bireysel keşfi ölümsüzleştirmek için yaratılan bir zaman kapsülü. Baker, amacının fotoğraflar yardımıyla geriye bakabilmek ve keşfin eşiğindeki “çocukluklarının” neye benzediğini hatırlamak olduğunu söylüyor.

Crossdresser: Karşı cinsle özdeşleşmiş kıyafetleri giymeyi tercih eden.

hymns-19

hymns-10

hymns-09

hymns-08

hymns-07

hymns-06

hymns-05

hymns-03

Kaynak: The Feature Shoot