Ana SayfaEkolojiEnerjiDoğa dostu mikroalglerin ışığında aydınlanın: Living Things

Doğa dostu mikroalglerin ışığında aydınlanın: Living Things

-

Son yıllarda alternatif bir enerji kaynağı olarak kabul edilen mikroalgler; protein, karbonhidrat, lipid ve vitamin içeren mikroorganizma sayılıyor ve aynı zamanda fotosentez yapabildikleri içinse kısmen bitki sınıfına giriyorlar.

Mikroalgler, dünya üzerindeki yaşamda önemli bir role sahip. Fotosentez yapabilme özellikleri sayesinde ışık özümlemesi için karbondioksit kullanırken ortamdaki oksijenin de neredeyse yarısını üretebiliyorlar. Ayrıca, arkalarında yenilenebilir bir kaynak sayılan, enerji yoğun bir madde bırakıyorlar. Bu yenilenebilir kaynağa ışık tutabilmek için Mimar Jacob Douenias ve endüstriyel tasarımcı Ethan Frier, Living Things adını verdikleri bir donanım tasarladı. Çeşitli mobilyalara uygulanabilen bu tasarım, insanlar ve mikroalgler için ortak bir çevre yaratıyor.

MF_JacobEthan_LivingThings7761 Mattress Factory’de sergilenen tasarım, salon, yemek odası ve mutfak olmak üzere üç noktada konumlandırılmış, mikroalglerin kullanımı da tasarımın yer aldığı ortama göre değişiklik gösteriyor.

Yeşil bir ışık yayan cam kürelerin içinde fotobiyoreaktörler bulunuyor. Fotobiyoreaktörler içeride bulunan algler için sıcaklık, ışık, uyarı, hava, besin ve atık denetimi sağlayan sistemler.

Tüm donanım, mutfaktaki ana merkeze bağlanan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki elektrik telleri ve tesisattan oluşuyor.

Donanımı oluşturan dokuz küreden her birinin ışık oranı ayarlanabiliyor ve 3 boyutlu basılan düğmeler yardımıyla kontrol ediliyor. Bu düğmeler, yeterli enerji sağlayacak duruma gelen algleri hasat etmek için kullanılıyor. Douenias ve Frier bu tasarımla sağlanabilir güç formunu ve evlerimizi aydınlatmak için kullanabileceğimiz arternatifleri göstermeyi amaçlıyor.

MF_JacobEthan_LivingThings7943

MF_JacobEthan_LivingThings7752

MF_JacobEthan_LivingThings7909

MF_JacobEthan_LivingThings7709

MF_JacobEthan_LivingThings7674

Kaynak: My Modern Met 

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol