Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafÇıplak olan kırılgandır

Çıplak olan kırılgandır

-

Kanadalı model ve fotoğrafçı April Lea Hutchinson’a göre çıplaklık, bedenin kırılganlığından gelen çekiciliğin en iyi ifadesi; önemli olan “fark etmek için doğru zamanı bulmak.

Çocukluğunda ailesiyle beraber okyanusu izleyişini sonsuza kadar saklamak istemiş Hutchinson. İlk fotoğrafını çekmesi ve karanlık odaya girişi ise tam da bu tutkuyla, hayatının en güzel anlarını saklamak istemesiyle lise yıllarında oluyor.

Fotoğrafçılığın en güzel yanı, en ince detayı, belki başka kimsenin fark etmeyeceği detayları görebilmek. Hutchinson’un nü fotoğrafçılığı, duygusallık ve seksapalitenin bir kutlaması. Burada harikulade bir özgürlük ve aynı zamanda kırgılanlıklar var. Çıplak bir beden asla utanılacak bir şey değil, aksine hayranlıkla bakılası, izlenesi bir şaheser. Fotoğrafladığı kadın veya erkekler rahatlarsa sanatçı bu çalışmalardan büyük keyif alıyor, kendisini onore olmuş hissediyor. Modellerinin fotoğraflarına bakarken kendilerine güvenlerinin artması onun için çok büyük bir mutluluk.

April-Lea-Hutchinson-2Kendisi de aynı zamanda modellik yapan sanatçı, madalyonun iki tarafını da deneyimliyor olmasının sanatını desteklediğini düşünüyor. Fotoğrafçılığından öğrendiği açılar, ışık ve kompozisyon gibi ögeler modellik yaptığı zamanlarda kendisini doğru bir şekilde ifade edebilmesini, duygularını ve ruh halini daha iyi yönetmesini sağlıyor. Fotoğrafın da oyunculuk gibi duygusal bir içeriğinin olduğunu modelliğinde görüyor olması ise kendi modellerine, çekimlerinde, duygularını hissettirmek ve ifade etmelerini sağlamak için özgün bir kaynak.

April Lea HutchinsonHutchinson’ın çalışmaları, kadın ve erkeklerin çıplak vücutlarını seksüel olarak teşhir edilen bir oluşumdan öte çıplaklıkları ve vücutlarıyla gurur duymalarını amaçlıyor. Bugün erotik fotoğrafçılıkta, fotoğrafçı ve model arasında güçlü bir bağ var, kimyasal bir bağ. Bu kadar olağanüstü bir durumun toplum tarafından da fark edildiğini umuyor sanatçı. Buna parallel olarak, erotizmin, artık fotoğrafçılıkta bariyerlerin kalktığı ve çıtanın yükseldiği bir alan olması sevindirici. Daha belki sadece bir yıl önce kabul edilemez bir şeyken şimdi farkında olunan ve kabul gören bir konsept. Çıplaklık yakın zamana kadar porno olarak algılanıyordu ve şimdi sanat. Hâlâ subjektif, bakan göze göre yorumlanabilecek bir şey olması fikrinden de yok değil. Aslında artık toplum da çıplaklığı daha fazla kabul etmiş durumda.

Peki, yaratıcı fikirler nereden geliyor? Her gün yeni bir ilham aslında, müzik için, sanat için, fotoğraf için. Sanatçının ilham aldığı bazı isimler; Sally Mann, E. Von Unwerth, Bettina Rheims, E.Weston ve H.Newton. “Her gün, hayatımdaki her şeyden ilham alıyorum. Güzellik Tanrı’nın yarattığı her şeyde. Sadece farkına varmak için doğru zamanı bekliyor.”

Kaynak: Inside Art, Soamused

SON YAZILAR

Röportaj: Jonas Bendiksen – The Book of Veles

“Magnum Photos ajansının fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Burcu Aksoy’dan eşsiz zihin durumlarının oluşturduğu görüntüler

Disiplinlerarası sanatçı Burcu Aksoy'un ‘00:03’ isimli kişisel fotoğraf sergisi 19 Şubat’ta Artcrowdistanbul Online Galeri’de açıldı. Kontrollü normalleşme döneminin başladığı bugünlerde sanata erişimimiz ise genelde çevrimiçi devam...

Magnum’ın Karar Anı

Çeviri: Cenk Mirat Pekcanattı #MeToo hareketinin gazeteciliği kökünden dönüştürmesinin ardından geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, dünyanın en prestijli fotoğraf ajansı olan Magnum Photos kendini sürekli bir sektör...
Müge Olacak
Müge Olacakhttp://www.mugeolacak.com
Atelier Muse Kurucu Direktörü, performans sanatçısı, araştırmacı ve yazar Müge Olacak, İstanbul ve Berlin'de yaşamaktadır. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş ve çeşitli çokuluslu şirketlerde pazarlama deneyimi edinmiştir. 2015-16’da, Türkiye’de başladığı çağdaş dans ve koreografi eğitimine Polonya’da devam etmiştir. 2011’den bu yana çağdaş dans, performans, disiplinlerarası üretimler ve gösterimler gerçekleştirmekte olup özellikle kadın, tabular, ifade özgürlüğü konuları, kişisel ve sosyal ilişkilere odaklı çalışmaktadır. SzurSure (Polonya) performans grubunun kurucularındandır. Yönettiği ve ürettiği çalışmalar ile HAU Hebbel am Ufer Berlin & ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), Hrant Dink Vakfı, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu ve işbirliği programlarından burs ve ödüller kazanmıştır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol