Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiÇita ve fotoğrafçının birazcık garip hikâyesi

Çita ve fotoğrafçının birazcık garip hikâyesi

-

Koşabilirdi ama yakalanacağını biliyordu. Bunun yerine fotoğrafçı, anne çita ona yaklaşırken sakin kaldı. Daha sonra çita, fotoğrafçının ayak parmağını yaladı.

Fotoğrafçı Kim Wolhuter bu fotoğrafları Botsvana’daki Mashatu Game Reserve’de çita ve yavrularıyla geçirdiği altı haftadan sonra çekti.

Bu süre zarfında, anne çitanın güvenini kazanan Wolhuter, evcil dostlarına nazaran bu büyük kedinin hareketlerinden hiç korkmuyordu. Daily Mail’e konuşan Wolhuter: “Adeta bir evcil kedinin sahibine yaptığı gibi o da beni test ediyor gibi görünüyordu. Davranışlarında tehditkar bir hava sezmiyordum” dedi ve ekledi “Meraklı ve güven doluydu, o halde benim de aynı duyguları ona hissettirmem ve ne yaparsam yapayım kendimden emin olmam çok önemliydi.”

Wolhuter hayvanları korkutmadan ve kendilerini tehdit altında hissettirmeden çitaların iki tanesiyle selfie çekmeyi bile başardı. Aslına bakarsanız üçü de gayet rahat görünüyor.

Sıfırdan 96 km/saat hıza 3 saniyede erişebilme ve 112 kilometreye kadar devam edebilme yeteneğiyle bir çita arabanızı otoyolda çok kolay yakalayabilir. Ama bugün, çitaların hızları ve çevikliği vahşi yaşamın tehditleriyle karşılaşınca kaçmalarına pek yardımcı olamıyor.

Kim Wolhuter 2

Son 100 yılda vahşi çita popülasyonu çok azaldı. 1900’lü yıllarda Afrika’daki çita popülasyonu 100 binlerdeyken habitat kaybı, ödüllü avlanmalar ve yasadışı vahşi yaşam ticareti nedeniyle, bugün 9 bin ila 11 bine düştüğü tahmin ediliyor. Afrika’nın dışındaki vahşi yaşamda çok sayıda seyrek popülasyonlar var ama bu popülasyonlardaki hayvanların sayısı da ciddi derecede az. Defenders of Wildlifea göre İran’daki vahşi çitalar 200’den daha az sayıda.

Wolhuter fotoğraflarında vahşi hayvanlarla iyi bir iletişim kurulabileceğini ve vahşi yaşamın güzelliğini kanıtlıyor.

Tabii ki herkes Wolhuter’ın fotoğraflarda yaptığını yapamaz. Vahşi yaşam ile ilgilenmek büyük bir sabır ve sakinlik gerektiriyor ama Wolhuter hayati risk içeren durumlarla ilgili tecrübesi olan biri.

İşte Wolhuter’ın 2013’te bir gergedanla olan arkadaşlığının videosu:

Kaynak: The Dodo

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Emine Tanır
Emine Tanır
Mersin/Tarsus doğumluyum. 19 yaşındayım. Edebiyatla ve kitapla iç içe büyüdüm. Yeşile hasret, sizlere selam.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol