2015 Nisan ayına kadar Ankara Sincan Çocuk Ceza İnfaz Kurumu, İstanbul Maltepe Çocuk Ceza İnfaz Kurumu, İzmir Şakran Çocuk Ceza İnfaz Kurumu, Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, Van ve Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında çocuklara yönelik pek çok istismar, kötü muamele ve hak ihlali haberleri kamuoyuna yansıdı.

2012’de Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) inceleme sonrası hazırladığı raporda:

  • Cezaevinde çocuklar akranları ve cezaevi personeli tarafından şiddet görüyor,
  • İnfaz koruma memurları dayak atmayı ve cezalandırmayı meşru görüyor,
  • Çocukların vücut boşluklarında çıplak arama yapılıyor,
  • Çocukların kaldığı koşullar insan onuruna uygun değil,
  • Yasak olmasına rağmen işçi koğuşları var,
  • Çocukların cinsel istismar ve diğer işkencelere uğradıkları yönünde tutarlı ve ciddi iddialar var bu nedenle iddialar derhal incelenmeli ve önlem alınmalıdır, tespitlerine açıkça yer verilmiştir.

Sincan, Maltepe, Muğla, Şakran derken çocuk cezaevlerindeki işkence ve hak ihlalleri haberleri her geçen gün artarak devam ediyor.

Çocuk Mahkumlar

2014 yılında Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’nde çocuklara yönelik olarak işkence ve onur kırıcı muamele uygulanmış ve Sincan Çocuk Cezaevi’ndeki infaz koruma memurlarının 11 çocuğa karşı tekme, yumruk, tazyikli su ile saldırması bulunulması ardından işkenceye maruz kalan çocuklar hakkında mala zarar vermek ve memura mukavemet suçundan dolayı dava açılmıştır. Yani işkenceciler değil, çocuklar yargılanmıştır.

Çocuk Tutuklular

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan hakların temel insan hakları olduğu kabul edilerek, bu hakkı ihlal edenler cezalandırılmalı, cezaevinde çocuklara yönelik hak ihlallerine ilişkin olarak etkin soruşturma yürütülmeli, sanıklar ve şüpheliler bakımından cezasızlık politikasına son verilmelidir.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi olarak 30 Nisan’da işkencecilerin değil, işkence gören çocukların yargılandığı duruşmaya gidiyoruz. Bu adaletsizliğe seyirci kalmayacak duyarlı dostları dayanışmaya çağırıyoruz. 30 Nisan 2015 Perşembe Saat 9.30’da Kurtuluş Parkı Vedat Dalokay önünden otobüs kalkacaktır. Duruşma Ankara Batı 1. Çocuk Mahkemesi’nde görülecek.

Çocuklar değil, cezaevleri kapatılsın!

www.facebook.com/cocukcezaevlerikapatılsın