Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiYeni keşfedilen dinozor etçillikten otçulluğa geçmiş olabilir

Yeni keşfedilen dinozor etçillikten otçulluğa geçmiş olabilir

-

Aralarında “Tyrannosaurus rex“in de bulunduğu Terapoda sınıfı dinozorları, azılı birer avcı olmalarıyla bilinirler. Dişleri sivri ve avlarını parçalamaya uygun bir biçimde evrimleşmiştir ve yaklaşık olarak 230 milyon ile 66 milyon yıl önce yaşamışlardır. İlginç bir şekilde, bir Teropoda türünün etçillikten otçulluğa geçiş yapmış olduğu düşünülüyor.

Şili‘de bulunan ve tür adı Chilesaurus diegosuarezi olan otçul dinozorun fosili, 150 milyon yıl öncesine aittir. Bahsi geçen kemikler, 1.5 metre uzunluğunda bir iskelete sahip olan genç bir dinozora ait; ama tam erişkinliğe vardıklarında bunun iki katı boyunda oluyorlar. Tür ismini ise Şilili 7 yaşında bir çocuk olan Diego Suarez‘den esinlenerek almıştır; çünkü otçul dinozorun kemiklerini, dinozor kalıntılarının çok olduğu Toqui Formation‘da oynarken küçük Diego bulmuş.

Chilesaurus diegosuarezi dişleri
Chilesaurus diegosuarezi dişleri

Nature dergisine bilgi veren paleontoloji ekibi, dinozoru bir sınıfa koymakta çok zorlandıklarını; çünkü kemiklerin birkaç farklı sınıfa ait özellik gösterdiğini ve bunun kafa karıştırıcı olduğunu belirtiyor. Dinozorun uzun boynu ve yaprak şeklinde dişleri, bitki yiyen dinozorlara benzerken, omurga kısmı ise daha çok, etçil olan Teropodalara benziyordu. Sonrasında iskelet üzerinde detaylı istatistiksel analizler yapıldığında, dinozorun Teropoda sınıfına ait olduğuna karar verildi.

Bu garip dinozor C.diegosuarezi, dinozorlar arasında bir mozaik olarak görülüyor ve bazı etçil türlerin zamanla evrimleşerek otçul türlere dönüşmüş olabileceklerini gösteren bir örnek olmasıyla da oldukça ilgi çekici. 

Kaynak: Science Mag

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol