Aralarında “Tyrannosaurus rex“in de bulunduğu Terapoda sınıfı dinozorları, azılı birer avcı olmalarıyla bilinirler. Dişleri sivri ve avlarını parçalamaya uygun bir biçimde evrimleşmiştir ve yaklaşık olarak 230 milyon ile 66 milyon yıl önce yaşamışlardır. İlginç bir şekilde, bir Teropoda türünün etçillikten otçulluğa geçiş yapmış olduğu düşünülüyor.

Şili‘de bulunan ve tür adı Chilesaurus diegosuarezi olan otçul dinozorun fosili, 150 milyon yıl öncesine aittir. Bahsi geçen kemikler, 1.5 metre uzunluğunda bir iskelete sahip olan genç bir dinozora ait; ama tam erişkinliğe vardıklarında bunun iki katı boyunda oluyorlar. Tür ismini ise Şilili 7 yaşında bir çocuk olan Diego Suarez‘den esinlenerek almıştır; çünkü otçul dinozorun kemiklerini, dinozor kalıntılarının çok olduğu Toqui Formation‘da oynarken küçük Diego bulmuş.

Chilesaurus diegosuarezi dişleri
Chilesaurus diegosuarezi dişleri

Nature dergisine bilgi veren paleontoloji ekibi, dinozoru bir sınıfa koymakta çok zorlandıklarını; çünkü kemiklerin birkaç farklı sınıfa ait özellik gösterdiğini ve bunun kafa karıştırıcı olduğunu belirtiyor. Dinozorun uzun boynu ve yaprak şeklinde dişleri, bitki yiyen dinozorlara benzerken, omurga kısmı ise daha çok, etçil olan Teropodalara benziyordu. Sonrasında iskelet üzerinde detaylı istatistiksel analizler yapıldığında, dinozorun Teropoda sınıfına ait olduğuna karar verildi.

Bu garip dinozor C.diegosuarezi, dinozorlar arasında bir mozaik olarak görülüyor ve bazı etçil türlerin zamanla evrimleşerek otçul türlere dönüşmüş olabileceklerini gösteren bir örnek olmasıyla da oldukça ilgi çekici. 

Kaynak: Science Mag