Okuma süresi: < 1 dakika

Yoga sadece fiziksel olarak iyi olmanızı değil, aynı zamanda zihinsel olarak da daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Evet, bunu zaten biliyorduk, diyebilirsiniz. Peki ya artrit ve osteoartrit gibi eklem hastalıklarınız varsa?

Artrit, her türlü eklem iltihabı hastalıklarına verilen genel isim. En çok görüleni ise osteoartrit. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, eklemlerdeki kemik yüzeylerini koruyan kıkırdağın zedelenmesinden veya bu eklemleri kayganlaştıran sinoviyal sıvının azalmasından kaynaklanıyor. Bir ilacı ya da tedavisi yok. Şikâyetlerin azalması için egzersiz yapılması önerilse de; eklemlerde oluşan ağrı ve tutukluk hastaların hareketlerini kısıtlıyor. Hareketsiz kalmalarına ve nihayetinde hayat kalitelerinin düşmesine neden oluyor.

Tıp alanında yaptığı çalışmalarıyla ünlü Johns Hopkins Üniversitesi, yoga yapmanın artrit hastaları üzerindeki etkilerini inceledi.

Artrit veya osteoartrit şikayetleri olan 75 hasta, rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Bir grup normal günlük rutinine devam ederken; diğer grup haftada iki gün, birer saatlik yoga dersine katılıp bir gün de evde egzersiz yaptı. Sekiz hafta sonunda, kontrol grupları karşılaştırıldığında; yoga yapan grubun şikayetlerinde yüzde 20 iyileşme gözlemlendi. Bu iyileşme ağrı şiddetinin yanında, hastanın enerji ve motivasyonunu, ruh hali ve günlük işlerini gerçekleştirmedeki fiziksel kondisyonunu da kapsıyor. Üstelik, yoga yapan gruptaki iyileşmeler, deneyden dokuz ay sonra bile hâlâ gözlemlenebiliyordu.

Yoga yapan grubun şikayetlerinde yüzde 20 iyileşme gözlemlendi.

 

Sonuçlar olumlu, ancak tabii ki yogaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Size uygun olan hareketleri programlayabilecek doğru bir eğitmenle çalışmalısınız. Artrit rahatsızlıkları, hareketsiz kalmanıza neden olmasın!

Kaynak: Tree Hugger, Johns HopkinsThe Baltimore Sun