Ana SayfaYaşamFeminizmBu çok önemli icatları yaptıkları için teşekkür edeceğimiz 10 kadın

Bu çok önemli icatları yaptıkları için teşekkür edeceğimiz 10 kadın

-

ABD’de mart ayı “Kadın Tarihi Ayı” (Women History Month) olarak kutlanıyor ve ülkenin her yerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yılki Kadın Tarihi Ayı’nda, mükemmel dehâya sahip kadınların yaptıkları icatlar olmasa şu an ne yapardık bir bakalım: Yanan bir evde sıkışıp kalmak, bulaşık makinesiz kalmak ya da hayatımızın son anlarını ferahlatan birasız kalmak.

Bu korkunç olurdu ama ne demek istediğimi anladınız.

İşte, kadınların yaptığını muhtemelen bilmediğiniz bazı icatlar:

1. Bira, birçok kadına bunun için çok teşekkür ediyoruz!

Tam olarak birayı kimin icat ettiğini bilmiyoruz ancak tarihçi Jane Peyton tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki birayı mayalamak binlerce yıldır kadınların ilgi alanıydı. 2010’da yazılan kısa bir telgraf yazısına göre: “Yaklaşık 7 bin yıl önce kadınların bu ilgi alanları Mezopotamya ve Sümer’de çok önemli bir yere sahipti öyle ki birayı mayalama işini ve hanların işletmesini sadece kadınların yapmasına izin veriliyordu.”

1. beer - women brewed beer

2. Kare tabanlı kese kağıdı, Margaret Knight

Margaret Knight, kare tabanlı olmayan kese kağıtlarının o kadar da kullanışlı olmadığını fark etmişti bu nedenle kese kağıdını kesen ve altına düz dip yapıştıran bir makine icat etti. İcat ettiği makinenin demirden yapılan modelinin patentini almadan önce Charles Annan isimli bir kişi, hiçbir kadının bu denli komplike bir makineyi düşünemeyeceğini iddia edip onun tasarımını çaldı. Bunun üzerine Knight, makinenin ilk tasarımının aslında kendine ait olduğunu belirterek Annan’a dava açtı. 1871’de ise patentini aldı.

2. margaret knight - paper bag

3. Bulaşık makinesi, Josephine Cochrane

1886’da sosyeteden biri olan Josephine Cochrane, çinisini kıran hizmetçilerine çok sinirlenmişti. Bunun üzerine çalışabilen ilk bulaşık makinesini icat etti.

3. josephine cochrane - dishwasher

4. Yangın merdiveni, Anna Connelly

Bina dışı, harici bina boşluğuna yapılan ilk yangın merdiveni 1897’de Anna Connelly tarafından patentlendi. 1900’lere gelindiğinde, Connelly’nin bu merdiven modeli Birleşik Devletler’de zorunlu bina güvenliği kanunlarının bir parçası oldu.

4. anna connelly - fire escape

5. Monopoly oyunu, Elizabeth Magie

Monopoly, orjinal adıyla Ağanın Oyunu, 1903’te Elizabeth Magie tarafından icat edildi. Magie Ağanın Oyununu “haksız yere toprak sahibi olmanın trajik etkilerini azaltmak” düşüncesinden esinlenerek icat etti.

5. elizabeth magie - monopoly

6. Cam sileceği, Mary Anderson

1903 yılında Mary Anderson, sürücülerin sürekli arabalarının ön camındaki karları ve buzları temizlemek için durduklarını fark etti. Bunun üzerine bir kol ile bağlantılı, lastik kanatları olan cam sileceğini tasarladı. 1904 yılında cam sileceğinin patentini almak için başvurdu ve 1905’te patenti aldı. Onun sayesinde artık sürücüler arabadan çıkmadan ön camlarını temizleyebiliyor.

6. mary anderson - windshield wipers

7. Güneş enerjili ev, Dr. Maria Telkes

Dr. Maria Telkes, Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nde Güneş Enerjisi Araştırma Projesi üzerine çalışmalar yaptı. 1940’lı yıllarda mimar Eleanor Raymond ile ilk güneş enerjili evi tasarlayıp, geliştirdi.

8. dr.maria telkes - solar heated home

8. Bilgisayar yazılımı, Grace Hopper

Bilgisayar uzmanı olan Dr. Grace Murray Hopper 1950’li yıllarda kullanıcı uyumlu ilk iş bilgisayarı yazılım programı olan COBOL’u icat etti. 1969 yılında, bilgisayar bilimine dair ilk Bilgisayar Bilim Kadını ödülünü aldı.

9. grace hopper - computer software

9. Kevlar, Stephanie Kwolek

Stephanie Kwolek’in DuPont şirketi için kimyasal bileşimler üzerine yaptığı araştırmalar kevları (çok hafif ve karbon kökenli liflerden oluşan bir malzeme) keşfetmesini sağladı. Kurşun geçirmez yeleklerde kullanılan kevlar, 1966 yılında patentlendi.

10. stephanie kwolek - kevlar

10. Kök hücre izolasyonu, Ann Tsukamoto

Ann Tsukamoto, 1991 yılında insan kök hücrelerinin izolasyonu ile ilgili yöntem geliştirip, bunun patentini alan iki insandan biri. Onun çalışmaları, kanserli hastaların dolaşım sistemlerini anlamada ilerleme kaydedilmesini sağladı hatta tedaviyi de beraberinde getirdi.

11. ann tsukamoto - stem cell isolation 10 kadın

Tarihin ve ataerkil toplumun üstünü örtmeye çalıştığı kadınların sesleri, eserleri, icatları gün yüzüne çıktıkça, yüksek sesle konuşulup dilden dile aktarıldıkça, o örtünün altında saklı kalan tüm kadınlar özgürlüğe kavuşacak ve her gün kadınların sesleri daha da yükselecektir.

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol