Hep o yaptırmak istediğiniz dövmeyi sonunda vücudunuza kondurmak için bir neden mi arıyorsunuz? Şöyle ki, bilim bu konuda arkanızı kolluyor, çünkü yapılan yeni bir araştırmaya göre çok sayıda dövme yaptırmak enfeksiyonlarla daha iyi savaşmanızı sağlayan bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Peki, buradaki bit yeniği ne? Herhangi bir gelişimi fark etmek için birden çok dövme yaptırmak gerekiyor.

Alabama Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre dövme yaptırmak spor yapmak gibi bir süreç. İlk başladığınızda, vücudunuz bu yeni stres karşısında zayıf düşüyor. Spor salonu için bu kas ağrısı demek. Dövme yaptırmak içinse bu süreç sizi genellikle yorgun düşürmeyle başlıyor çünkü vücudunuz neden cildinizin derinlerine yabancı bir madde enjekte ettiğinizi merak ediyor.

Spor salonunda birkaç gün geçirdikten sonra ise, kaslarınız kendini güçlendirmeye başlıyor ve siz de kendinizi artık ölü gibi hissetmiyorsunuz. Kaslarda bu işleyişi fark eden ekip, aynı şeyin dövme yaptırmak için de söylenip söylenemeyeceğini merak ettiler. Vücudunuza çok sayıda dövme yaptırmak immünolojik bir egzersiz rutini işlevi görebilir miydi?

Görünen o ki evet. Araştırmacılar yerel bir dövme stüdyosuna gidip, kişinin kaç dövme yaptırdığı ve yaptırdığı her dövmenin kaç seans sürdüğünü inceleyen bir çalışma için gönüllü topladılar. Sonra bu verilerle immunoglobulin A (bir tür antikor) ve kortizol (bir stres hormonu) seviyelerini ölçmek için katılımcıların kan örneklerini analiz ettiler.

Ekip, ilk dövmesini yaptıranların yükselen kortizol seviyeleri nedeniyle immunoglobulin A seviyelerinde büyük bir düşüş yaşandığını keşfetti. Daha önce pek çok kez dövme yaptıranlar içinse, immunoglobulin A seviyelerinin sadece küçük bir oranda düştüğünü gözlemleyen araştırmacılara göre bu sonuç; vücudun immünolojik tepkisini güçlendirdiğini öne sürmüş oldu.

how-to-choose-tattoo-fonts

Çalışmanın başlatıcılarından Christopher Lynn“Vücut bu strese verdiği tepki verdikten sonra, kendi dengesine geri döner” diyor. “Ne var ki, bu stresi vücudunuza defalarca uygulamaya devam ederseniz, vücut aynı ayara dönmek yerine, kendini içsel bir ayar noktasına uyarlar ve bu ayarları yüksek bir seviyeye çıkarır.”

Ekibin buldukları mantıksal bir algı oluştursa da, bu çalışmanın yalnızca 24 kadın ve 5 erkekle yürütüldüğünün altını çizmekte fayda var. Ortada konuşulacak bir şey olduğunu öne sürebilmek için yeterince fazla, fakat doğrulanması için ileri çalışmaları gerektirmek için yeterince az bir sayı.

Söylemek istediğimiz şu, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok sayıda dövme yaptırmak muhtemelen başvuracağınız en iyi yol olmayacaktır ama dövme yaptırmak için kendinize bir neden arıyorsanız bu çalışmayı listenize ekleyebilirsiniz.

Ekibin raporunun tümünü American Journal of Human Biology’den okuyabilirsiniz.

Kaynak: Science Alert