Okuma süresi: < 1 dakika

Eski İrlanda başkanı Mary Robinson, gelişmiş ülkeleri tüketim seviyelerini azaltmaya çağırdı. “Daha az et tüketin, ya da hiç tüketmeyin” Robinson, karbon ayak izini azaltmak için vegan olmayı öneriyor.

72 yaşındaki Robinson, iklim değişikliği hakkındaki Paris Antlaşması üzerine dünya liderleriyle görüştü ve Kanada’nın başkenti Ottowa’da gerçekleşen One Young World Summit (Geç Dünya Zirvesi) dâhilinde yaptığı konuşmada bir kez daha değişim ihtiyacını vurguladı.

Robinson, “Dünyada sahip olduklarımız kadar tüketmemize gerek yok” dedi. “Adaletsizliğin ve eşitsizliğin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın fosil yakıttan yararlandığı bölgelerinde daha basit yaşayabiliriz.”

Robinson buna örnek olarak torunlarının sahip olduğu oyuncak sayısını belirtti ve ekledi: “Değişmek zorundayız, bu şekilde devam edemeyiz.”

“Hepimiz karbon ayak izimiz hakkında bilinçli olmalıyız. Daha az et tüketin, ya da hiç tüketmeyin. Vejetaryen ya da vegan olun.”

Birleşmiş Milletler’in eski insan hakları yüksek temsilcisi, barış ve güvenlikten ticaret ve eğitime kadar uzanan problemleri tartışmak için 196 milletten şimdiki liderler ve geleceğin lider adayları olan 1300 kişiyi bir araya getiren bu zirvede konuştu.

Kaynak: Independent