Danimarka’da bisikletçi olmak cennette olmak gibidir. Kopenhag’ın yeni bisiklet köprüsü gibi özel bir altyapı ile bisikletlerin insanlar için neden iyi olduğunu ve arabaların neden olmadığını gösteren analizleri kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Danimarka’nın ikinci büyük şehri Aarhus, tekerleklerine yerleştirmeleri için RFID* etiketleri verilen bisikletçiler ile bir deneme çalışması yapıyor. Kavşağa vardıklarında etiket, ışığı yeşile çeviren yakındaki bir okuyucuya sinyal yolluyor. Kavşağın diğer tarafındaki araç sürücülerinin bile durması gerekirken bisikletçiler durmak zorunda kalmıyor.

Danimarka Bisiklet 2

Konuyla alakalı açıklama yapan şehir projesinde çalışan Louise Overgaard “Aarhus’ta, şehrin içinden arabaları uzaklaştırmak için bisikletçilere çok daha fazla yardım etme vizyonuna sahibiz. Bu yüzden şehri bisikletçiler için uygun hale getirip arabalar için bunu yapmamak iyi bir fikir” diyor.

Etiket-okuyucu bağlantısı, arabalar geçerken trafik ışıklarını değiştiren elektromanyetik yol sarmallarının bisikletle eşleşmesidir. Ama böyle bir sistem, bisikletçiler için alışılmadık bir durum. 

Okuyucular sadece orta boy bir kavşağa yerleştirildi ve sadece 200 bisikletçinin etiketi var ama Overgaard, projenin diğer bölgelere genişletilmesi şansının olduğunu söylüyor: “Şehir çapında olacağını düşünmüyorum ama şehir içinde bir sürü bisikletçi var ve biz daha az araba, daha çok bisikletçi istiyoruz.”

Aarhus Bisiklet

Sistemin arkasındaki şirket ID-Advice’tan Rita Westergaard, bunun yoldaki manyetik bobinlerden yaklaşık yüzde 40 daha az maliyetli olduğunu söylüyor.

Danimarka araç sürücüleri için üzülmeye başlamalı mıyız?

*RFID etiketleri Danimarkalı bisikletçilere trafik ışıklarını yeşile çevirme şansını veriyor.

Radio Frequency Identification (RFID), Radyo Frekanslı Tanımlama, canlıları ya da nesneleri radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. 

Kaynak: Fast Company