Ana SayfaYeşilBisikletDanimarka'daki bisikletçiler yeni teknolojiyle trafiği kontrolleri altına alıyor

Danimarka’daki bisikletçiler yeni teknolojiyle trafiği kontrolleri altına alıyor

-

Danimarka’da bisikletçi olmak cennette olmak gibidir. Kopenhag’ın yeni bisiklet köprüsü gibi özel bir altyapı ile bisikletlerin insanlar için neden iyi olduğunu ve arabaların neden olmadığını gösteren analizleri kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Danimarka’nın ikinci büyük şehri Aarhus, tekerleklerine yerleştirmeleri için RFID* etiketleri verilen bisikletçiler ile bir deneme çalışması yapıyor. Kavşağa vardıklarında etiket, ışığı yeşile çeviren yakındaki bir okuyucuya sinyal yolluyor. Kavşağın diğer tarafındaki araç sürücülerinin bile durması gerekirken bisikletçiler durmak zorunda kalmıyor.

Danimarka Bisiklet 2

Konuyla alakalı açıklama yapan şehir projesinde çalışan Louise Overgaard “Aarhus’ta, şehrin içinden arabaları uzaklaştırmak için bisikletçilere çok daha fazla yardım etme vizyonuna sahibiz. Bu yüzden şehri bisikletçiler için uygun hale getirip arabalar için bunu yapmamak iyi bir fikir” diyor.

Etiket-okuyucu bağlantısı, arabalar geçerken trafik ışıklarını değiştiren elektromanyetik yol sarmallarının bisikletle eşleşmesidir. Ama böyle bir sistem, bisikletçiler için alışılmadık bir durum. 

Okuyucular sadece orta boy bir kavşağa yerleştirildi ve sadece 200 bisikletçinin etiketi var ama Overgaard, projenin diğer bölgelere genişletilmesi şansının olduğunu söylüyor: “Şehir çapında olacağını düşünmüyorum ama şehir içinde bir sürü bisikletçi var ve biz daha az araba, daha çok bisikletçi istiyoruz.”

Aarhus Bisiklet

Sistemin arkasındaki şirket ID-Advice’tan Rita Westergaard, bunun yoldaki manyetik bobinlerden yaklaşık yüzde 40 daha az maliyetli olduğunu söylüyor.

Danimarka araç sürücüleri için üzülmeye başlamalı mıyız?

*RFID etiketleri Danimarkalı bisikletçilere trafik ışıklarını yeşile çevirme şansını veriyor.

Radio Frequency Identification (RFID), Radyo Frekanslı Tanımlama, canlıları ya da nesneleri radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. 

Kaynak: Fast Company

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...
Aslı Taltekin
Aslı Taltekin
Hayatının merkezinde okumak, araştırmak, öğrenmek ve öğretmek olan, sorgulamayı ve üretmeyi seven bir insan.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol