Okuma süresi: 3 dakika

Kontrol dışına çıkmış plastik kullanımı yüzünden her yıl talep edilen miktarı karşılamak için ortalama 300 milyon ton plastik üretiliyor. Kullanışlı diye kullandığımız (genelde tek kullanımlık) bu plastiklerin gezegende kapladıkları alan muazzam bir boyuta ulaştı. Her yıl 8,8 milyon ton plastiği okyanuslara boşaltıyoruz. Bunun sonucunda 700 deniz hayvanı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun kişisel konforumuza düşkünlüğümüzün bir sonucu olduğuysa çok açık.

Gün geçtikçe insanlar da bilinçleniyor ve duyarlı olmaya başlıyorlar. Ufak gelişmeler güzel şeylerin olmasını sağlıyor. Kendi plastik kullanımımızı dizginlemek, gezegenimiz üzerindeki kişisel etkilerimizin sorumluluğunun bir kısmını almak için harika bir yol. Bunun yanı sıra doğru yapıldığında bu, yeni arkadaşlar edinmek için eğlenceli ve ilginç bir yola da dönüşebilir.

Alışveriş çantası 

Plastik çanta 112

Plastik poşet gündelik hayatımızda en çok kullandığımız eşyalardan biri. Bunun yerine yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları, plastik kullanımını azaltacaktır. Evden çıkarken yeniden kullanılabilir çantanızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer unutursanız bu çantalardan bir tane daha edinin ve köşede biriktirmek yerine daha sonra bunları arkadaşlarınıza hediye edin; kullanmalarını tavsiye edin.

Su şişesi bolluğu

plastik atik 11Bugün çoğumuz, suların plastik şişelere doldurulup dağıtılmasının son elli yılın en absürd konsepti olduğu konusunda hemfikiriz. Plastik şişeler kısa zamanda gezegende bir korku senaryosuna dönüştü. İster inanın ister inanmayın, şişelenmiş sulara karşı artan tepkiye rağmen endüstrisi halen büyüyor.

Ofisimizde oturup bu soruna içten içe kızmak çok kolay fakat bunun kadar kolay bir şey daha var ki o da ofisteki herkese yeniden kullanılabilir bir şişe temin ederek sorunun çözümüne katkıda bulunmak. Çoğumuz unutkanlığa verip plastik bir şişe su satın alabiliriz. Bu durumda kefareti bir başkasına yeniden kullanılabilir bir şişe hediye ederek ödeyebiliriz. Unutmayın ki bu, dünyadaki plastik kullanımını azaltacak ve birkaç şişe dağıttıktan sonra bize de alışkanlığı edinmemizde yardımcı olacak.

Plastik -tüm eşyalar için- yeniden ve yeniden

çatal
Yemek siparişi verdiğimizde yanında plastik çatal-bıçak-kaşık, peçete, tuz vesaire ile birlikte gelir. Bunların hiçbirine gerçek anlamda ihtiyacımız yok. 
Ancak bunları kullanıp çevresel plastik sorununa katkıda bulunmak gibi bir seçeneğimiz varken gerekli önlemleri alarak bu duruma, kişisel anlamda son verme seçeneğimiz de mevcut.

Tek kullanımlık sofra takımı parçalarını tercih etmektense neden kendimize bir sofra takımı ve bunları taşımak için tekrar kullanılabilir kaplar edinmiyoruz? İlk zamanlar birilerinin size çıldırmışsınız gibi bakacağı kesin. Bu noktada alıngan olmaktansa bir şaka çok daha uygun olacaktır. Bu durum, bu çılgın şeyi neden yaptığınızı açıklamak için muhteşem bir fırsat yaratır. Belki de bu sayede yeni bir arkadaşa bunu yapması için ilham vermiş olursunuz.

Plastik sorununu ortadan kaldırmak için bir sürü yöntem mevcut. Hangisinin bizim için uygun olduğunu keşfetmekse bize kalmış. Ancak plastik kirliliğine karşı olan bu savaşta en kesin olan şey, başkalarına etki ederek dengeyi arttırmaya başladığımız anın önemi. Daha geniş kapsama ulaşması çabalarımızla mümkün olur; bu daha büyük fark, yapacağımız basit ama eğlenceli ve dostça bir şeyle olacaktır. Neden olmasın?

Kaynak: One Green Planet