Ana SayfaKültür & SanatMüzikDavid Bowie’ye veda: “Yukarıya bakın, ben cennetteyim”

David Bowie’ye veda: “Yukarıya bakın, ben cennetteyim”

-

David Bowie, doğum günü ve son albümü Blackstar’ın piyasaya çıktığı gün 8 Ocak’tan iki gün sonra 18 aydır mücadele ettiği kanser nedeniyle hayata veda etti. Sanatçı en son Enda Walsh ile beraber yazdığı ve kendi şarkıları içeren “Lazarus” adlı müzikalin 7 Aralık’taki galasında görülmüştü.

David Bowie 2 “Buradan nereye gidiyorum bilmiyorum, ama söz veriyorum sıkıcı olmayacak” demişti Bowie. Verdiği sözü tuttu ve arkasında 27 stüdyo albümü bıraktı. Albümlerinde glam rock’tan başlayıp soul ve elektronik müziğe dokunan ve son albümü Blackstar’da (★) avangard caz ve art rock ile son bulan müzikal serüvenini izlemek mümkün ve bu serüven kesinlikle sıkıcı değil.

David Bowie 3
Kapağında kendi fotoğrafı olmayan ilk albümü olan Blackstar‘da ölüm teması birçok şarkıda belirgin biçimde öne çıkıyor. Albümde yer alan Lazarus adlı şarkının klibi 7 Ocak’ta, albüm çıkmadan bir gün önce, yayınlanmıştı ve klipte Bowie hastane koğuşunda bir yatakta yatarken görülüyor. Lazarus “Yukarıya bakın, ben cennetteyim” sözleri ile başlıyor ve klipte Bowie yatağının üzerinde havalanıyor. Bowie, hayranlarına sanatıyla yani son klipleri ve albümü ile veda etmek istemiş belli ki.

Lazarus

Blackstar’dan önceki albümü olan The Next Day on yıllık sessizliğin ardından gelmişti. Bowie 2013’te bu sessizliği bozup doğum gününde bir single yayınlamış ve herkesi şaşırtan yeni albümün çıkacağını açıklamıştı.

Where Are We Now?

David Bowie’nin Berlin’de geçirdiği yılları andığı ve 8 Ocak 2013’te yayınladığı klibi:

Bowie’nin kariyerinin farklı yıllarından şarkılar:

Space Oddity (1969)

David Bowie’nin ilk hit şarkısı. Major Tom adlı astronotun uzay yolculuğuyla ilgili olan şarkıya Bowie’nin diğer birçok şarkısında göndermeler mevcut.

Rock ‘n’ Roll Suicide (1972)

Ziggy Stardust adlı uzaylıların habercisi olan rock yıldızı David Bowie’nin bu şarkıdaki alter egosudur. Ziggy Stardust’ın sonu gelen bir dünyada yaşadıklarını konu alan albümün son şarkısı Rock ‘n’ Roll Suicide, Ziggy’nin sahnede ölüşünü anlatır.

Golden Years (1975)

Thin White Duke adlı Bowie personası bu şarkının klibinde görülebilir.

Heroes (1977)

Bowie’nin en iyi şarkılarından sayılan bu parçanın Berlin’de kaydedildi. Kayıtta King Crimson gitaristi Robert Fripp de yer aldı.

Ashes to Ashes (1980)

Bowie’nin Pierrot adlı sahne kişiliğine büründüğü, Space Oddity’deki Major Tom karakterine gönderme yaptığı bir şarkı.

I’m Deranged (1995)

Outside albümünde yer alan bu parça David Lynch’in Lost Highway adlı filminin soundtrack’inde yer alıyor. Ayrıca, şarkı Müslüm Gürses tarafından Türkçe sözlerle Kış Oldum adlı bir parça olarak yorumlanmıştır.

Bring Me the Disco King (2003)

Şarkının önceki albümlerde yer alması planlanmış, ancak Reality albümünde yayınlanmıştır.

Yassassin (1979)

Lodger albümünde yer alan Yassassin şarkısı, iddiaya göre Berlin’deyken duvara yazılı gördüğü “Yaşasın” kelimesinin dikkatini çekmesi üzerine yazıldı. Anlamını öğrendikten sonra çok beğenen Bowie, bunun üzerine şarkı yazmaya karar verdi.

Kaynak: NewsweekPitchfork

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol