Okuma süresi: < 1 dakika

Kodak’ın yıllar önce piyasaya sürdüğü Super 8 kameralar geri dönüyor. Sinemaseverlerin ve retro düşkünlerinin ilgisini çekecek gibi görünen Kodak, Super 8 kamerasını yeni eklenmiş dijital özellikleri ve özgün tasarımıyla piyasaya sunacak.

Yeni Super 8 kamera, tıpkı 60’ların, 70’lerin ve 80’lerin Super 8 kameralarında olduğu gibi üç dakikalık kayda eş değer olan 15 metrelik selüloit film kartuşlarına kayıt yapacak.

Kodak 8 2

Kullanıcılar kartuşlarını doldurduğunda onları işleyip dijital ortamda videoya dönüştürmeleri için görüntülerini Kodak’a iletecek. Kodak, özel laboratuvarlarında dönüştürdüğü videoların dijital kopyasını kullanıcılara buluttan indirebileceği bir şifre ile birlikte geri gönderecek.

Analog ve dijital özelliklerin birleştiği yeni Super 8 kamera, dahili bir mikrofon ve 3,5 inçlik LCD ekranın yanı sıra pozlama kontrolü, manuel hız ayarı ve bir USB girişine de sahip olacak. Saniyede 9, 12, 18, 24 ya da 25 kare hızında kayıt yapabilen Super 8 Camera, 6mm sabit lens ve siyah-beyaz renk seçeneği ile sonbaharda piyasa çıkacak.

Kodak 8 3

Yves Behar‘ın yardımlarıyla tasarlanan yeni prototip video kameranın şimdilik beklenen fiyat etiketi ise 400 dolar ile 750 dolar arasında gözüküyor.

Yeni Super8 kamera hakkında daha detaylı bir izlenim elde etmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Kaynak: Peta Pixel