ABD Senatosu, 12 Aralık 2014 tarihinde, ülkenin savunma programını belirleyen bir tedbir yasasını onaylamıştı. Kanun yapıcılar, 2015 Ulusal Savunma Yetki Kanunu’na ekledikleri ikincil ilavelerle, kanunu devasa umumi toprak paketini onaylattırmak için kullanmış oldular. Bu kanunla birlikte de Kızılderililerin kutsal saydıkları topraklar; İran’la ortak yabancı bir maden firmasına devredilmiş oldu.

Sözleşmeyle; Tonto Ulusal Ormanı‘nın 10 bin kilometrekaresi, maden firması Rio Tinto’ya bağlı bir şirkete maden çıkarması için verildi.

Kızılderililer, özellikle bölgedeki Apaçi Kabilesi, atadan kalma topraklarının altında yapılacak olan bu denli büyük çaptaki maden kazısının kutsal ayin yerleri ve mezarlıklarını tahrip edeceğini belirtti.

Rio Tonto, bölgedeki Kızılderililerle işbirliği içerisinde çalışacağını belirtse de, toprakları hakkında endişelenen bu insanların yüreğine su serpmiş değil.

Tüm bu endişelere rağmen, Arizona Senatörü Jeff Blake, projeyi birkaç on yıl içerisinde 3 bin 700’e yakın kişiye istihdam yaratacak bir ekonomik rahatlama olarak görüyor.

Kaynak: Huffington Post
Başlık Görseli: Antique Photographics