Okuma süresi: 2 dakika

Enerji uğruna milyonlarca dolar harcatan, bir yandan da tehlike saçan yöntemlere inat, Diyarbakır’da bölgenin ilk güneş enerjisi santrali (GES) açıldı. 500 kilovat gücündeki santralin açılışında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, Diyarbakır’ı yüzde 100 yenilenebilir enerji kenti olmaya davet etti.

Projenin ilk olduğunu ve kentin önünü açacağını vurgulayan Kışanak, “Artık DEDAŞ bize elektrik satmayacak, tersine biz onlara elektrik satacağız. Projeyi giderek büyütmek ve yaygınlaştırmak temel hedefimizdir. 45 gündür güneş panellerinden enerji üretiyoruz. Şu ana dek 113 megabayt elektriği DEDAŞ’a sattık” dedi. 

Bölgenin ilk GES‘inin yapımında 2000 adet fotovoltaik panel ve 17 adet inverter kullanıldı. Yılda 800 megavata yakın enerjinin üretileceği örnek santral sayesinde, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı‘nın elektrik ihtiyacı karşılanacak. Bunun yanı sıra yıllık 638 bin 365 kg/a değerinde korbondioksit salımı da önlenmiş olacak. 

Diyarbakır Güneş Enerjisi

Ayrıca santralden elde edilen enerjinin fazlası dağıtım şirketine satılarak belediyeye gelir sağlanacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi‘nin, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretmeyi amaçladığı “Sümerparkı Güneş Parkına Dönüştürme Projesi” bu adımla tamamlanmış oldu. Proje kapsamındaki panellerin montaj aşaması 1 ayda tamamlandı. Ardından Enerji Bakanlığı TEDAŞ Genel Müdürlüğü ile geçici kabul aşaması, dağıtım şirketi ile devreye alma işlemi, sistemin şebekeyle bağlantısı tamamlandı.

Proje kapsamında Güneş Atölyesi de kurulması da amaçlar arasında. Atölyenin, akademisyenlere, lisans öğrencilerine, bu alanda ilerlemek isteyen girişimcilere ve mühendislere prosedürlerle ve sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili eğitim verilebilecek ve hem kendilerini, hem de teknolojiyi geliştirebilecekleri bir yer olması hedefler arasında.

Projenin amacı, bol miktarda güneş alan Diyarbakır’ı güneş enerjisinin kullanıldığı bir kente dönüştürmek. Ekosisteme büyük zararlar vererek enerji elde eden termik santraller, nükleer santraller ve HES’lere karşı doğa dostu alternatif enerji üretiminin mümkün olduğunu göstermek.

Kaynak: DİHA