Okuma süresi: 2 dakika

Durmaksızın çalan müzik vücudumuzu karıncalaştırırken enerjimizi en tepeye çıkartıyor. Kimi Amerika’dan gelmiş kimi Brezilya’dan… Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar tam bir hafta; müziğin, dostluğun, komün yaşamın tadını çıkarttılar. Şimdi başka festivallere, başka diyarlara doğru yol alıyorlar.

Bursa’nın Alaçam Yaylası’nda 13–19 Temmuz tarihlerinde Türkiye’de ilk defa Neon Festivali gerçekleşti. Ace Ventura, Captain Hook, Kashyyk gibi isimlerin yer aldığı festivalde yoga, meditasyon, dans, jungler şovları ve atölyeler gibi birçok etkinlik de yer aldı.

okan çalışkan neon fest 17 kopya
Türkiye’de ilki gerçekleştirilen bir festival için gayet başarılı sonuçlanan Neon Fest, bir sonraki organizasyonunda çok daha iyi olacağına inanıyorum. İnsanlardaki ve ortamdaki inanılmaz enerji birkaç pürüze takılmamamızı sağlıyor.

Şehirlerin çirkinliğinden kaçan yaklaşık 2 bin kişi psychedelic müzik ve ruh ile doğaya şükranlarını sundu. Saatlerce dans ederek Güneş’in verdiği enerji ve mutluluk ile hayatın tüm olumsuzluklarını bir kenara koydular. Barışı gördü insanlar ve paylaşımı… Ütopyaların aksine gerçekliğe dokunulabileceğini biliyorlardı. Güzel dostluklar başladı ve bazı aşklar!

okan çalışkan neon fest 5 kopya
Ne kadar yorulsanız ve geç yatsanız da sabahın erken saatlerinde gözünüzü açıyorsunuz çadırın içinde. Yayla soğuktur ya üşüyoruz. Arkadaşımın matı olmamasından dolayı örtü gibi paylaşıyorum onunla. Ara ara soğuk yiyorum sırtıma ama uyandığımda sırtımın sıcak olduğunu fark ediyorum. Üşümemişim. Çadırımı açtım ki sevimli bir köpek sırtıma yaslanmış ve gece boyu o beni ısıtmış, ben onu.

Ardından mis gibi bir koku geliyor. Hemen yanımızda komşu çadırdan arkadaşlar çorba yapıyorlar. Sanırım böyle güzel sabahlar çok az!

neon fest, busa, alaçam, pys 16

Ana sahne ile alternatif sahne arasında mekik dokuyorum ara ara. Küçük çocuklar yalın ayak oynuyor etrafta. Kimi köpekler izliyor insanları, kimi koşturuyor.

Akşam oldu mu her yer parlıyor. Durmadan çalıyor müzik, tam bir hafta boyunca. Gecenin en yüksek zamanında kalabalıklaşıyor sahneler. Köpekler de eşlik ediyor dansa… İnsanlar dolanıyorlar ağaçlar arasında. Gerçekten de etraf Alice Harikalar Diyarında

Enerjisi bitmeyenler devam ediyor sabahın ilk ışıklarına kadar.

Hiçbir sorun çıkmadan zamanını dolduran Neon Festivali, pazar gününün sabah ışıkları ile müziği durduruyor. Ne yazık ki her güzel şey gibi festival de bitiyor. Kimisi o gün kimisi birkaç gün sonra yola devam ediyor. 

2017’de gerçekleşecek bir sonraki Uluslararası Neon Müzik ve Sanat Festivali‘nde görüşmek üzere!

Fotoğraflar: Okan Çalışkan