Okuma süresi: 2 dakika

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı ve Muslu beldelerine kurulması planlanan termik santral kurulum projesi çerçevesinde düzenlenecek olan ÇED toplantısı, halkın sert tepkisi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin salona alınmaması nedeniyle yapılamadı.

Çatalağzı beldesinde 2010 yılında 160 ve bin 300 megavatlık iki termik santral kuran Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. bin 300 megavatlık üçüncü termik santralini 2016’da faaliyete geçirmeyi hedefliyor. 1946 yılında Türkiye’nin ikinci büyük termik santrali olarak kurulan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali‘ni, geçen yıl devletten 350 milyon dolara alan Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 660 megavatlık ikinci üniteyi kurmak için başvurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başvuruyu kabul etti ve santralin ÇED süreci başladı.

Çatalağzı ve Muslu beldelerinde yapılmak istenen yeni termik santraller için planlanan ÇED toplantısı, bölge halkının tepki ve protestoları sayesinde yapılamadı.

Zonguldak temik santral 3

İl Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Hakan Farizoğlu başkanlığında yapılacak toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 19 milletvekili ile birlikte geldi. MHP Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan, bazı belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar toplantının yapılacağı salon önünde toplandı.

Halkın büyük tepkisiyle karşılaşan Hakan Farizoğlu, ÇED yönetmeliği gereğince toplantıyı yapmak zorunda olduklarını söyledi. Protestoların devam etmesi üzerine Farizoğlu, “Bu şekilde toplantı tutanağı tutamayız. Toplantı tutanağını temsilcilerle birlikte salona girip hazırlayalım ve bu tutanak size okunsun. Halk ne istiyorsa, ne diyorsa onu yazacağız. Bizler de bu şehirde yaşıyoruz” dedi. Bunun üzerine salona giren heyet, halkın termik santrallerin verdiği zararları bildiğini, açık ve net olarak istemediklerini, bu nedenle toplantının yapılmadığını belirten bir tutanak hazırladı.

Zonguldak temik santral 2

Ağbaba, burada vatandaşlara hitap ederek, Türkiye’deki en büyük mücadelenin çevre konusunda olduğunu söyledi. Doğudan batıya, Türkiye’nin talan edildiğini vurgulayan Ağbaba, “Bugün de burada yaşam hakkımız elimizden alınıyor. Bu yaşam hakkımızda Zonguldaklıların yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bir bölgede kuşlar yoksa orada hayatın olmadığını görürüz” diye konuştu.

“Bu bölgede Bartın’dan Zonguldak’a kadar 12 termik santral yapılması planlanıyor. Bunun anlamı, ‘Karadeniz Bölgesi’nin yok edilmesi’ demektir” diyen Ağbaba, son dönemde Türkiye’nin her yerinde insanların yaşam haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “İnsanlar, birilerinin kâr hırsı uğruna yok edilmeye çalışılıyor. Bu toprak Türkiye’nin en zengin topraklarıdır. Bu topraklarda yaşan insanlar da ülkemizin en cesur insanları. Burada kurulacak termik santral buradaki insanları zenginleştirmeyecek, sadece birilerini zengin edecek. Birilerini zengin etmek için sizlerin yaşama hakları elinden alınamaz.”