Okuma süresi: 3 dakika

Doğanın tüm güzelliklerini vücudunuzda taşımak ister misiniz? Athenartofficial, her gün doğada gördüğünüz binlerce güzel şeyi sizlere sunan bir oluşum olarak son zamanlarda karşımıza çıktı. Birçok güzel bitkiden yaptıkları kolye, yüzük, küpe ve broşları doğal yollar ile tasarlayıp onları kullanıma uygun hale getirmeye devam ediyor.

Daha önce Gaia Dergi bünyesinde yayımlanan bir haberde sizlere bunun benzeri bir oluşumu sunmuştuk. Athenartoffical, birçok oluşumun aksine kullandığı malzemeleri doğal olanlardan seçiyor. Takıların hammaddesinde olan reçine, hem gündelik hayatınızda birçok şeyde hem de mutfak ürünlerinizde de kullanabileceğiniz kadar doğal.

Sizlere her şeyi daha doğru aktarabilmek için Athenartoffical’dan Gizem ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdim.

Merhaba Gizem, böyle bir şey yapma fikri aklına nereden geldi?

Küçüklüğümden beri sürekli olarak doğayla iç içeydim. Doğayı seven biriyim. Doğa insanın aynası bence. Sadece insan kendisine tutulan bu aynayı unuttu ve maddesel ‘sır’ın içine daldı. Ben de insanlarla aynayı farklı bir yönden tutmak istedim. Eğer Ankara’da veya bir metropolde yaşıyorsanız bilirsiniz ki doğa büyük binaların arasına sıkışmış haldedir. O, her yerdedir aslında ama insan onu gözardı eder. Ben ise doğa bize dokunsun, fısıldasın istedim. Bu yüzden de doğayla işbirliği yapıyoruz takılarımda. Böyle geldi.

Peki kullandığın ürünler neler?

Genellikle kurumuş ürünleri seçiyorum. Kurumuş papatya yaprakları, ölmüş çiçekler. Maalesef bazen de bir çiçekçiden almak zorunda kalıyorum. İşte o zaman şarkılar söylediğim, bir şeyler anlattığım çiçeklerden özür diliyorum. Genel olarak yapılırken reçine kullanılıyor ve bir kalıbı var. Ona döküm ve soğutma işlemi yapılıyor. Burada önemli olan noktalardan birisi reçine çünkü genellikle farklı çeşitleri bulunuyor. Ben kişilerin mutfak ürünlerinde bile kullanabileceği doğallıkta olanını seçiyorum.

Birkaç işlemden bahsettin, ne kadar sürüyor bir takının yapım aşaması?

Neredeyse iki gün. Öncelikle bir kalıp hazırlamak gerekiyor. Kalıplar normalde herkesin ulaşabileceği bir şey olsa da ben daha güzel formlar elde etmek için kendi kalıbımı kendim döküyorum. Daha sonra hazırlık işlemi başlıyor; çiçekleri yerleştir, karışımı dök ve donmasını bekle. Özellikle donmasını beklemek ve neyin ortaya çıkacağını bekleme süreci hayli heyecan verici. Çünkü yaptığın şeyin nasıl bir forma ulaşacağını da o zaman görüyorsun aslında.

Kalıbın içinden çıkınca yaptığın şey hakkında neler hissediyorsun?

Genelde seviniyorum. Bazen beklemediğim güzellikte hiç hayal etmediğim şeyler de ortaya çıkıyor. İnsanın bir şeyleri kendisinin yapması ve bunun sonucunu görmesi oldukça güzel bir şey. Herkesin bir hobisi olmalı diye düşünüyorum.

İnsanlar senden bilgi almak için nasıl iletişime geçebilirler?

Genellikle ürünler Instagram sayfasında yer aldığı için Instagram sayfam üzerinden iletişime geçmeleri daha faydalı oluyor. Tasarımları da görmeleri açısından. Aktif olarak hesabın mesajlarını kontrol ediyorum ve hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışıyorum.