Ana SayfaYaşamSindirella Şatosu’nda Walt Disney için inşa edilmiş bir süit daire

Sindirella Şatosu’nda Walt Disney için inşa edilmiş bir süit daire

-

Biri Florida’nın Orlando kentindeki Magic Kingdom, diğeri Japonya’daki Tokyo Disneyland olmak üzere iki Disney Tema Parkı’nda yer alan masal sarayı Sindirella Şatosu’nu herkes bilir. Şato, İspanya’da bulunan Segovia Kalesi (Alcazar of Segovia), Polonya’da bulunan Moszna Kalesi ve Almanya’da bulunan Neuscwanstein da dâhil olmak üzere dünyadaki en güzel yapılardan esinlenilerek yapılmıştır.

Bu büyülü yerin yaratıcısı Herbert Ryman’dır. Ryman, aynı zamanda 1950 yapımı “Cinderella” filminde yer alan ilk şatonun da yaratıcısıdır ve en çok Kaliforniya’daki Disneyland’de bulunan Uyuyan Güzel Şatosu ile tanınmaktadır.

Sindirella Şatosu

Yapımı on sekiz ay süren Sindirella Şatosu, 1971 yılının Temmuz ayında tamamlandı. 2016 yılında Şangay Disneyland’de Enchanted Storybook Şatosu açılmadan önce Disney’in en büyük tema park şatosuydu.

Şatonun içerisindeki kemerli geçitte yer alan mozaik duvar resimleri (müray) serisinde Sindirella’nın hikayesi anlatılır. Bu resimler, Dorothea Redmond tarafından tasarlanmış ve Hanns-Joachim Scharff öncülüğünde altı ressam tarafından da yerleştirilmişlerdir. İtalyan camı ve sert smaltiden yapılan mozaikler, yirmi iki ayda tamamlanmıştır ve 300.000’in üzerinde parçadan oluşmaktadır.

Şato dünyadaki en güzel yapılardan esinlenilerek yapılmıştır.

Şatonun SGM Palco LED ışıkları, geceleri 16.7 milyon çeşitli renk yelpazesi ile şatoyu aydınlatır. Parkın günlük kapanışında, Roy O. Disney’in Magic Kingdom hakkında yaptığı “İyi Geceler Öpücüğü” adlı konuşması hoparlörlerden verilir. Şato aynı zamanda onu daha da görkemli gösteren bir hendekle çevrilidir. Şatonun toplam 27 tane kulesi vardır ve en uzunu 20. kuledir.

Şatonun renk cümbüşü içindeki gece görüntüsü.

Walt Disney, kalenin içine ailesi ve yöneticiler için bir süit daire inşa etmeyi planlamış ancak şato açılmadan beş yıl önce öldüğü için bu süit asla bitirilememiştir. Daha sonra bu alan giyinme odasına çevrilmiş, zaman zaman da telefon çağrı merkezi olarak kullanılmıştır. Bugün ise, sadece VIP konuklar için harika bir Dream Suite otel odası olarak kullanılmaktadır. 20. kulenin 30 fit altında bulunan odaya sadece merdivenle girilebilmektedir.

Süit odanın içi.

Süit oda çok geniş değildir, yaklaşık bir ebeveyn yatak odası büyüklüğündedir. Doğuyu, kuzeyi ve güneyi gören bir dış balkonun hemen yanında bulunur. Yalnızca acil çıkış kapısından ulaşılabilen bu alan konuklara açık değildir. Disney şirketi, 2005 yılında süitin en çok 6 kişinin uyuyabileceği görkemli bir kraliyet yatak odası gibi dekore edileceğini duyurmuştur.

Süit, başlangıçta Walt Disney için yapılmıştır.

Süit, 2007 ve 2009 yıllarında Year of a Million Dreams kutlamaları esnasında sıradan konuklara Disney Hayaller Hediyesi (Disney Dreams Giveaway) olarak verilmiştir.

Daha önceden Kral Stefan’ın Ziyafet Salonu olarak bilinen Cinderella’s Royal Table restoranı ise şatonun başka bir büyüleyici tarafı. İkinci katta bulunan bu restorana sarmal bir merdiven ya da bir asansörle ulaşılabilir. Bu restoranda, çocuklar prens ya da prenses; anne babalar ise Lord ve Leydi olarak adlandırılır.

Günümüzde süit daire, sadece VIP konuklar için harika bir Dream Suit otel odası olarak kullanılmaktadır.

Restoran orta çağ tarzıyla dekore edilmiştir ve duvarlarını kırktan fazla hanedan arması süsler. Armaların her biri, şatonun ya da tüm parkın yapımında önemli rol oynayan aileleri temsil etmektedir. Dick Nunis, Roy O. Disney, Marc Davis ve Marty Sklar bu kişilerden bazılarıdır. Restoranda konukların bizzat Sindirella tarafından karşılandığı ve Disney prenseslerinin yemek yerken çocuklarla ilgilendiği günlük kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği etkinlikleri mevcuttur. Şato, ziyaretçilerin parka gelmek için feribota bindiği Seven Seas lagününden görülebilsin diye çok uzun olarak tasarlanmıştır.

Kaynak: The Vintage News

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Canan Selcan Sevgili
Canan Selcan Sevgili
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunuyum.Reuters haber ajansında çevirmen olarak çalışıyorum

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol