Yolunuz oldu ki İngiltere’ye düştü ve Knaresborough yakınlarındaki Nidd Nehri‘nin kıyılarında doğa yürüyüşüne çıktınız. O halde bölgenin turistik, en eski doğa harikasını da görmeniz gerekir. Burada bir devin kafatasını andıran ilginç bir kaynak bulunuyor.

Bu kaynağa ne değerse değsin; yapraklar, dallar, hatta ölü hayvanlar bile kaynağın suyu ile temas ettikten belli bir süre sonra taşa dönüşüyor. Zamanında bu bölgenin insanları taşa dönüşmekten aşırı korktukları için kaynağın yakınına gelmezlermiş. Kaynağın bu gücünün şeytan tarafından lanetlenmesinden kaynaklandığını düşünürlermiş.

Yine de bu hikâyeleri öğrenseler bile turistler ve bölgeye sonradan yerleşen sakinler, kaynağın cesaret kırmak yerine merak uyandırıcı cazibesine karşı koyamamışlar. Her gün şelalenin döküldüğü alana çeşitli objeler bırakmaya başlamışlar. Böylece birkaç hafta içinde bıraktıkları objelerin taşlaşmasını izlemeye geri geliyorlarmış.

Ziyaretlerin bir kısmı sadece bu alışılmadık yapıyı izlemek için gerçekleşirken bir kısmı da gerçekten bıraktıkları objelerin dönüşümüne şahit olabilmek için oluyormuş. Ziyaretçiler yüzüklerinden kıyafetlerine, oyuncaklarından bisikletlerine kadar birçok eşya bırakabiliyormuş. 

Bu kaynağın suyuna değen her şey taşa dönüşüyor

Tabii ki eski inançlardaki şeytan laneti rivayetine olan inancın aksine kaynak gerçekten lanetli değil. Bu taşlaşma sürecinin mucizevi olduğu kadar bilim tarafından açıklanabilir bir yanı var. Daily Mail‘e göre, tüf ve traverten içeren yüksek mineral konsantrasyonundan dolayı kaynak suyu, damladığı objelerin üzerinde sert bir kabuk meydana getiriyor. Bu mağaralardaki sarkıt ve dikitlerin oluşması ile de benzerlikler gösteriyor.

Bu kaynağın suyuna değen her şey taşa dönüşüyor 1

İşin etkileyici yanı ise bu taşlaşma süreci mağaraların aksine yıllar yerine sadece aylar alıyor. Ufak nesneler üç ile beş ay arasında taşlaşabiliyor. Özellikle en hızlı taşlaşan oyuncak ayılar oluyor. Bunun sebebi de oyuncağın gözenekli yapısı. Oyuncak bu yapı sayesinde bütün suyu emiyor ve mineral yapının daha kolay sertleşmesine olanak veriyor.

Kaynak Taş 5

Sizin de taşlaşmasını istediğiniz birkaç eşyanız varsa Nidd Nehri’ne bir yolculuk ayarlamanız güzel olabilir.

Kaynak: The Plaid Zebra