Ana SayfaEkolojiDoğaDoğanın içinde Medusa esintisi: Gizemli kaynak dokunduğu her şeyi taşa çeviriyor

Doğanın içinde Medusa esintisi: Gizemli kaynak dokunduğu her şeyi taşa çeviriyor

-

Yolunuz oldu ki İngiltere’ye düştü ve Knaresborough yakınlarındaki Nidd Nehri‘nin kıyılarında doğa yürüyüşüne çıktınız. O halde bölgenin turistik, en eski doğa harikasını da görmeniz gerekir. Burada bir devin kafatasını andıran ilginç bir kaynak bulunuyor.

Bu kaynağa ne değerse değsin; yapraklar, dallar, hatta ölü hayvanlar bile kaynağın suyu ile temas ettikten belli bir süre sonra taşa dönüşüyor. Zamanında bu bölgenin insanları taşa dönüşmekten aşırı korktukları için kaynağın yakınına gelmezlermiş. Kaynağın bu gücünün şeytan tarafından lanetlenmesinden kaynaklandığını düşünürlermiş.

Yine de bu hikâyeleri öğrenseler bile turistler ve bölgeye sonradan yerleşen sakinler, kaynağın cesaret kırmak yerine merak uyandırıcı cazibesine karşı koyamamışlar. Her gün şelalenin döküldüğü alana çeşitli objeler bırakmaya başlamışlar. Böylece birkaç hafta içinde bıraktıkları objelerin taşlaşmasını izlemeye geri geliyorlarmış.

Ziyaretlerin bir kısmı sadece bu alışılmadık yapıyı izlemek için gerçekleşirken bir kısmı da gerçekten bıraktıkları objelerin dönüşümüne şahit olabilmek için oluyormuş. Ziyaretçiler yüzüklerinden kıyafetlerine, oyuncaklarından bisikletlerine kadar birçok eşya bırakabiliyormuş. 

Bu kaynağın suyuna değen her şey taşa dönüşüyor

Tabii ki eski inançlardaki şeytan laneti rivayetine olan inancın aksine kaynak gerçekten lanetli değil. Bu taşlaşma sürecinin mucizevi olduğu kadar bilim tarafından açıklanabilir bir yanı var. Daily Mail‘e göre, tüf ve traverten içeren yüksek mineral konsantrasyonundan dolayı kaynak suyu, damladığı objelerin üzerinde sert bir kabuk meydana getiriyor. Bu mağaralardaki sarkıt ve dikitlerin oluşması ile de benzerlikler gösteriyor.

Bu kaynağın suyuna değen her şey taşa dönüşüyor 1

İşin etkileyici yanı ise bu taşlaşma süreci mağaraların aksine yıllar yerine sadece aylar alıyor. Ufak nesneler üç ile beş ay arasında taşlaşabiliyor. Özellikle en hızlı taşlaşan oyuncak ayılar oluyor. Bunun sebebi de oyuncağın gözenekli yapısı. Oyuncak bu yapı sayesinde bütün suyu emiyor ve mineral yapının daha kolay sertleşmesine olanak veriyor.

Kaynak Taş 5

Sizin de taşlaşmasını istediğiniz birkaç eşyanız varsa Nidd Nehri’ne bir yolculuk ayarlamanız güzel olabilir.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol