Yeni yıla giriş yaklaşırken hemen her yıl, pek çok insan yılbaşı ağacı satın alarak tüketim çılgınlığının zincirine halka oluyor. Ancak yılbaşı ağacı ihtiyacımızdan önce sizi “yılbaşı ağacı solucanı” ile tanıştıralım. İnanılmaz desenleri ile bu solucan süslenmeye hiç ihtiyacı olmayan bir yılbaşı ağacını andırıyor.

Aşağıda fotoğraflarda görülen Spirobranchus giganteus canlısı, bilinen adıyla ise “Yılbaşı ağacı solucanı” dünya üzerindeki tropikal sularda bulunan bir solucan türüdür.

Yılbaşı ağacı solucanı 1

İsmini, üzerindeki rengârenk çam ağacına benzeyen dokunaçlarından alır. Bu süslü dokunaçlar canlının beslenmesinde rol oynar.

Yılbaşı ağacı solucanı 2

Sarmal şeklindeki renkli dokunaçlar, canlının deniz dibindeki besin maddelerini kolaylıkla almasını sağlar.

Yılbaşı ağacı solucanı 3

Dokunaçların diğer önemli özelliği canlının solunum ihtiyacını karşılamasıdır. Besin maddelerini aldıkları gibi, deniz suyundaki erimiş oksijeni sarmallar sayesinde bünyesine alır.

Yılbaşı ağacı solucanı 4

Bu solucanlar fazla hareket etmeyen, sakin canlılardır. Aslında, renkli dokunaçları görünür hâldeyken kendisi canlı bir mercan içinde delik açtığı yuvasına girer. Korktuğu zaman da acele ile yuvasına saklanır, kendisini avcılardan korur.

Yılbaşı ağacı solucanı 5

Yılbaşı ağacı solucanları çeşitli renklerdedir. Çok büyük olmamakla birlikte, uzunlukları yaklaşık 1,5 inç kadardır. Zaten, renkli ve kendinden süslü dokunaçları onları fark edebilmek için yeterlidir.

Yılbaşı ağacı solucanı 6 Yılbaşı ağacı solucanı 7 Yılbaşı ağacı solucanı 8Yılbaşı ağacı solucanı 9 Yılbaşı ağacı solucanı 10 Yılbaşı ağacı solucanı 12

Kaynak: Azula, Ocean Service