Okuma süresi: 2 dakika

Vahşi yaşamın içinden, alışılmadık ve muhteşem bir dostluk: Ormanın en güçlü hayvanları, av arkadaşları.

Fin fotoğrafçı Lassi Rautiainen, on gün boyunca dişi bir gri kurt ve erkek bir boz ayı arasındaki bağlılığı fotoğraflama fırsatı buldu. Her yere beraber gidiyor, bir “takım” gibi avlanıyor ve birbirleriyle paylaşıyorlar, diğer hayvanlar için oldukça “korkutucu” bir çift diyebiliriz. Onları izlediğimizde, vahşi yaşamın değişkenliğine ve “acımasız” güzelliğine de tanık oluyoruz. Bu dostluk, dünyamızın ayak basılmamış köşelerinin önemini de hatırlatıyor elbette.

2_bear-and-a-wolf-best-friends

Avrupa’nın en yeşil ülkesi Finlandiya’da kişi başına 45 bin m² ormanlık alan düşüyor. Tıraşlama kesimi toprağı tamamen kurutmamak için yalnızca “zorunlu nedenlerle” yapılıyor. Fin yasaları, kesim yapılan alanda en az 5-10 ağaç bırakılmasını talep ediyor, bu ağaçlar toprağın daimi sakinleri. Bu, yüzde 74’ü “tıraşlama kesimi” adı altında katledilen Kanada yağmur ormanları için de iyi bir ders. Çevreci aktivist David Suzuki ve Valhalla Wilderness Society’ye (Valhalla Yaban Hayat Derneği) göre öylesi bir yıkım, somon popülasyonu ve hayalet (Kermode) ayıların yanında dünyanın en eski ve en fazla biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarını da büyük bir riske atıyor. Düşünsenize, bir hayalet ayının başka bir yırtıcıyla olan “dostluğunu” görme şansını yitirebiliriz.

O zamana kadar, bu dostluk dünyanın muhtaç olduğumuz vahşi yanını koruma sorumluluğumuzun bir sembolü olacak. Bizi her gün şaşırtmaya ve doğada kalan bir yarımızı hatırlatmaya devam eden dünyaya bunu borçluyuz.

6_bear-and-a-wolf-best-friends

4_bear-and-a-wolf-best-friends

1_bear-and-a-wolf-best-friends

Kaynak: The Plaid Zebra