Okuma süresi: 2 dakika

Isınmasını, sıcak suyunu, aydınlanmasını, cihazların çalışmasını kendi ürettiği enerji ile sağlayan ve atmosfere hiç karbondioksit salmayan evlere sıfır karbon evler deniyor. Bu yapılarda ihtiyaca göre enerji fazlası dışarı veriliyor ya da ihtiyaç durumunda dışarıdan enerji alınıyor. Böylece şebeke elektriği yerine dışarı verilen enerji ile salınan karbondioksit miktarı telafi ediliyor. Sonuçta da yıllık net karbondioksit emisyonunun sıfır olması sağlanıyor.

Geleceğin evleri, sıfır karbon evler olma yolunda ilerliyor. George Osborne’un bir zamanlar imkansız diye adlandırdığı sıfır karbon ev, Cardiff Üniversitesi tarafından inşa edildi.

Böyle bir evin inşasının aşırı pahalıya mâl olacağı ifade edilirken, Cardiff Üniversitesi inşa ettikleri evin şebekeden aldığı enerjiden daha fazlasını şebekeye veren bir ev olduğunu açıkladı. Ayrıca, bina maliyetinin toplu konut bütçesi aralığında olduğunu da ekledi.

Evin inşası 16 hafta aldı ve metre kare başına maliyeti bin pound tuttu. Tasarımcılara göre toplu konut maliyetleri de metrekare başına 800 ile bin pound arasında.

Gelecekte ev sahipleri fazla enerjiyi satarak gelir bile elde edebilecekler.

Karbon Sıfır Cardiff

Bridgend yakınlarındaki yapı, güneşe bağlı hava ile ısıtma sistemine sahip ve dışarıdan da izolasyon yapılmış. Tasarımcılar kış aylarında dışarıdan enerji ihtiyacı olduğunu, bunun da yaz aylarında dışarı verilen enerji ile mümkün olabileceğini ifade ediyorlar.

Bridgend evi fotovoltaik paneller ile kaplı ve paneller çatının güneyine yönlendirilerek altta kalan alanın doğal ışıkla aydınlanması sağlanmış. Bina güneşle elektrik üretmekte ve pillerle de enerjiyi depolamakta, böylece bu kaynağa bağlı sistemler (ısıtma, havalandırma, sıcak su sistemleri ve elektrikli aygıtları, LED ışıklarıyla aydınlanma ve ısıtma pompası) çalışabiliyor. Güneş-hava sistemi ise hava sirkülasyonu öncesi ısınma sağlıyor.

Karbon Sıfır Cardiff 2

Projeyi yöneten Profesör Phil Jones “Son teknolojiyi, yenilikleri ve tasarımları kullanarak, düşük maliyetli, ekonomik ve çevre açısından uzun vadeli faydalar sağlayan, sıfır karbon evler inşa etmek mümkündür” diyor.

Bu yapıların İngiltere’de yaygınlaşması açısından ise işin en zorlu kısmı İngiltere’nin mevcut evlerinin iyileştirilmesi. Bu evlerin bazıları Avrupa’nın en az verimli evleri olarak biliniyor. Öte yandan İngiliz Hükumeti’nin tasarruf tedbirleri dahilinde, enerji verimliliği ödeneklerine kesinti yapması da cabası.

Enerji Koruma Derneğinden Jenny Holland, “Hazine’nin sadece bina inşaat maliyetini hesaplayan ‘miyop yaklaşımına’ son vermemiz gerekiyor. Ev sahipleri binanın kaça mal olduğunu değil, içinde yaşamanın maliyetiyle ilgileniyorlar. İnsanlar verimli bir dondurucu ya da buzdolabı için ekstradan masraf yapabiliyorlar. Şayet bina yapımına yapılacak masraf, sıfır enerji faturası getirecekse, binada yaşayanlar mutlu olacaklardır. Ayrıca hep birlikte çevresel ödüllerden de faydalanacağız” diyor.

Sıfır karbon ev kavramının, geçmişe oranla çok daha ekonomik hale gelmesi, bu yapıların yaygınlaşmasına da yol açacaktır. Yakın gelecekte bu evlerin herkes tarafından istenen, talep edilen binalar haline gelmesi ise bir diğer güzel haber olacaktır.

Kaynak: BBC, Building, UK Construction Week