Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden Metropolitan Müzesi’nde sergilenen çello, geçmişten bugüne kadar sağlam kalmayı başarabilen en eski çello olarak biliniyor.

ABD’nin New York’taki Metropolitan Müzesi’nde belli bir süre sergilenecek olan enstrüman, günümüze kadar gelmeyi başaran en eski çello.

16’ncı yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen çello, Güney Dakota Üniversitesi Ulusal Müzik Müzesi’nden müzede sergilenmek üzere ödünç alındı. Çellonun adı Amati “Kral” çellosu.

Fransa Kralı 9. Charles‘ın sarayında icra edilmesi için sipariş edilen çellonun üzerinde, kralı yücelten çizimler de bulunuyor.

Savaşı ve zaferi temsil eden figürler, kılıç, taç gibi ögelerin yanında, dini figür olarak çizilen melekler de dikkat çeken ayrıntılar arasında.

Andrea Amati tarafından İtalya-Cremona’da üretilen tarihi çello, Amati ailesinin yaptığı enstrümanlardan sadece bir tanesi.

Nesiller boyunca Amati adıyla üretilen yaylı enstrümanlar, Stradivarius ve Guarneri gibi en ünlü ve “en iyi” olarak bilinen birçok üreticiye ilham kaynağı olmuştur.

Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 1

Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 3Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 4 Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 5

Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 6

Günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş dünyanın en eski çellosu Amati 8

Kaynak: Andante Dergisi