Okuma süresi: 3 dakika

Mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü kapsamında böbrek sağlığına dikkat çekmek için etkinlikler yapılmaktadır. Ülkemizde her 7 kişiden biri ne yazık ki kronik böbrek hastasıdır ve kronik böbrek hastası olan 60 bin kişi ise diyaliz tedavisi görüp böbrek nakli beklemektedir.

Böbreklerimiz ne işe yarar?

Her gün yemek yaparız ve yemek sırasında bir sebzenin çer-çöp kısmını veya tüketmeyeceğimiz kısmı ayıklarız, işte böbreklerimiz tam da bunu yapıyor. Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzda kullanırken zararlı ve fazla maddeleri kan yoluyla alır süzgecinden geçirdikten sonra idrarla dışarı atımını sağlar. Yaptığı bu işlem yaşam için çok değerlidir.

Böbrek hastalıklarının birçoğu yetersiz su içmekten, sağlıksız beslenme, fazla miktarda tuz tüketimi, sigara ve alkol tüketimi, yanlış ilaç tüketimi, hareketsizlik ve obezite ile birlikte ağız ve diş sağlığı bakımının yeteri düzeyde yapılmaması ve önemsenmemesi gibi nedenlerden ötürü karşımıza çıkabiliyor.

Böbrek hastalıklarından koruna bilmek için;

Öncelikle her yazımda bahsediyorum lütfen yeterli su tüketin. (Sıvı değil su lütfen bu iki kavramı önemseyin bedenimizdeki tek seyreltici madde sudur- günlük su tüketimi kilonuzun yazın yüzde 5’i, kışın yüzde 4’ü)

Yeterli su içmek günlük tükettiğimiz toksik maddelerin seyreltilmesini sağlarken aynı zamanda bazı aminoasitlerin ve minerallerin böbrek içerisinde birikerek oluşturduğu taş hastalıkları da önlenmiş olacaktır.

böbrek 1Günlük kısıtlanmış tuz tüketim alışkanlığının kazanılması da böbrek sağlığıyla birlikte göz ve kalp-damar sağlığını da korumaktadır. Yemeklere fazladan eklediğimiz her tuzun sizi akut böbrek yetmezliğine, tansiyon hastalıklarına ve körlüğe götürebileceğini unutmayınız. Günlük tuz ihtiyacınız Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği üzere 65 kiloluk bir insan için 5 gramdır ve 5 gramın üzerine tükettiğiniz her gram zararlıdır.

Sigara tüketiminden uzak durup alkol tüketimini de sınırlandırarak böbrek sağlığımızı koruyabilmekteyiz.

Her yıl yüzlerce kişi yanlış ilaç ve (özellikle antibiyotik ve ağrı kesiciler) sonucu akut böbrek yetmezliğine girmekte ne yazıktır ki ülkemizde de bunun hiçbir şekilde önlemini almayan bir sağlık sistemi ile de karşı karşıyayız. Hekime sorulmadan hiçbir ilaç tüketilmemeli ve hekime başvurduğunuzda da hiçbir tahlil yapıp muayene etmeyen hekimin sadece sizi dinleyerek önerdiği ilacı da kullanmak doğru tedavi etme şekli değildir, sağlık sisteminin hekime biçtiği tedavi şeklidir. Hekimlerinizi yönlendirmeleriniz yanlış ilerleyen bu sisteme karşı birlikte çözüm üretme yöntemi olabilir.

böbrek 2

Hareketsizlik ve obezite ile mücadele de böbrek hastalıklarından korunma şeklidir. Ağız ve diş sağlığı böbrek sağlığını korumada çok önemlidir. Diş çürüğü ve ağız yapısındaki bozukluk, sindirim sistemini doğrudan etkiliyor. Sağlıksız dişler, mide ve sindirim sistemi hastalıklarına, beyin, kalp, akciğer, böbrek üstünde olumsuz etkilere zemin hazırlıyor, enfeksiyon riskini artırıyor. Bu nedenle günlük diş sağlığına önem vermek gerekiyor bunların başında her yiyecek tüketiminden sonra ağzı çalkalamak ve düzenli diş fırçalamak çok önemli fakat diş fırçalarken de marketlerden alınan diş macunlarının sadece sermayenin para kazanarak sağlığımızı tehlikeye attığını söylemeden geçemeyeceğim. Diş macunları ve ağız temizleme suları yerine kuru diş fırçası ile veya doğal diş macunu yöntemleriyle ağız temizliğini sağlayabileceğiniz unutmayınız.

Sağlıklı beslenmek de böbrek sağlığını koruyor. Özellikle Anadolu’da ve Mezopotamya’da alışılmış olan etli ve yağlı yemek kültürünün dengeli beslenme yöntemine dönüşmesi ve ısmarlama protein diyetlerinin (Karatay ve dukan diyetlerinin) değil sağlıklı ve doğal besleneme yöntemlerinin uygulanması gerekiyor. Et ve protein ağırlıklı beslenmek böbrek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Anlattıklarımız bizleri böbrek hastalıklarından koruyacak bazı yöntemler. Bir hastalığa yenik düşenler var. Ne yazıkki böbreğini kaybeden birçok kişi var, bunların tedavi şekli de organ nakli. Organ bağışında bulunalım, yaşamı paylaşalım.