Ana SayfaYeşilDoğal TıpArı, börtü böcek sokmalarına karşı neler yapabiliriz?

Arı, börtü böcek sokmalarına karşı neler yapabiliriz?

-

Evet, yavaş yavaş havalar ısınmaya, doğa canlanmaya, hayvanlar (bunlar içerisinde insanlar da var) güneşi tatmaya çıktı. Ama doğanın dengesinde büyük oynamalar yaratan insan, kendi konforu için sağlık adı altında böcek ilaçları kullanarak birçok canlının yaşam hakkına son verebiliyor. Oysaki bizler börtü böcekle birlikte yaşadığımız topraklarda küçük önlemler alarak canlıların yaşam hakkını engellemeden hem onları hem de kendi yaşamımızı koruyabiliriz. Öncelikle böcek sokmalarına karşı koruyucu önemlerin alınmasında fayda vardır.

Korunmaya kolları ve bacakları kapatan ince giysiler giyerek başlayabiliriz bu özellikle keneden korunmada birinci sırada yer alır diyebiliriz.

Krem rengi, beyaz ve yeşil giysiler giyerek böceklerin ilgi odağı olmaktan kurtulabiliriz. Her gün düzenli sarımsak tüketen bireylerin böcekler tarafından sokulma oranları çok düşüktür; özellikle sinekler sarımsak tüketen kişilere yaklaşmamaktadır. Kendinizi ve çocuklarınızı, şekerli ürün tüketimini kısarak arı ve sinek sokmalarına karşı koruyabilirsiniz.

Tatlı ve çiçek kokularından oluşan parfümler de arı sokmalarına sebep olan uygulamalardan olduğu için bu gibi kokulardan sakınmak gerekiyor.

Vücudunuzu örttükten sonra açıkta kalan bölgelerinize karanfil, lavanta veya limon yağı sürerek sinek ve böceklerin size yaklaşmasını engellemiş olursunuz. Tarifi 250 cc doğal zeytinyağına 8-10 damla uçucu karanfil, lavanta veya limon yağını karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Gece uyurken böcek ve sinek sokmalarına karşı odanızda fesleğen bulundurmanız veya limon suyu içerisinde iki gün dinlendirdiğiniz limon kabuğunu biraz sulandırıp sprey yardımıyla odanıza sıkarak sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

schmidt-pain-index-insect-bite

Böcekler ve sinekler alkol kokusunu da sevmez ve hatta böceklerin alkolikleri de kolay kolay soktuğu görülmez, bunun iki nedeni vardır. Birincisi alkoliklerdeki yoğun toksik birikimidir. Diğeri ise kokunun böceklerin hoşuna gitmeyişidir.

Ben alkolle korunma metodunun üzerine sürmek şeklinde sağlanması tarafındayım. Sivrisineklerden korunmak için de ıtır otu yapraklarını elinizde biraz ezdikten sonra bu yapraklar ile kol ve bacaklarınızı ovun. Tarlada çalışan bir işçiyseniz üzerinize biraz is sürerek kene dahil olmak üzere birçok böcek sokmasından korunabilirsiniz. En ama en önemlisi bölgenizdeki hayvan popülâsyonunu koruyarak kendi ve diğer canlıların sağlığını korumanız mümkündür özellikle bahçeli bir yaşam alanınız varsa sömürüsüz bir şekilde kanatlı hayvan beslemenizi öneririm.

Gel gelelim yapılan tüm önlemlere rağmen böcek sokmasıyla karşılatınız buna doğal yollarla nasıl akut müdahale uygulanabilir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki akrep, yılan ve çıyan sokmaları böcek sokmalarından farklıdır bu gibi durumlarda hasta çok kımıldatılmadan tam teşekküllü bir sağlık merkezine yetiştirilmelidir.

bites-stings-2

Arı Sokmalarına karşı

  1. Önce arının iğrenesi soktuğu noktanın içersinde yer alıyorsa tekrar kendi elini batırmadan tırnağınız veya iki kart yardımıyla alınız ve kanayıncaya kadar sıkınız.
  2. Arının soktuğu bölgeye soğuk kompres yapın ya da sokulan bölgeyi akan soğuk suya tutun.
  3. Arının soktuğu bölgeye işeyerek zehrin alınmasını ve şişliğin önlemesini sağlayabilirsiniz (Bu yöntemi insanlık uzun yıllardan beridir uygulamaktadır.)
  4. Arının soktuğu bölge kişinin tükürüğü ile ıslatılır ve üzerine toz veya pudra şeker dökülür, şeker zehrin emer.
  5. Rendelenmiş çiğ patates arı ve diğer böcek sokmalarında etkilidir.

bee-sting

Sinek arı ve diğer böceklerin soktuğu bölgelerdeki kaşıntı ve şişliğin geçebilmesi ve yara oluşumunun engellenebilmesi için:

  1. Böcek sokması sonrasında sokulan yeri tükrüğünüz ile ıslatıp üzerine tuz dökerseniz, yara oluşumunu ve enfeksiyonu önlersiniz.
  2. Böcek sokması durumlarında limonlu su, sirkeli arınıklık açısından önemlidir ve kaşınma sürelerinde de etkili olacaktır.
  3. Kaşınan bölgeyi kaşıyıp yara etmek yerine kendi tükürüğünüz veya ılık su ile tekrar tekrar nemlendirin.
  4. Taze maydanozu veya fesleğeni bir tahta yarımıyla ezin, bunu temiz bir pamuklu beze koyarak sokulan bölgeyi sarın.

A-buff-tailed-bumblebee

Önemli uyarılar

**** Kene sokmalarında lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

**** Böcek sokmaları ağız boğaz ve dudak bölgelerinde olduğu vakit kişinin solunum ve nabzını kontrol ederek en yakın sağlık merkezine yetiştiriniz.

**** Sinek dahil tüm böcek sokmalarında kişiden kişiye değişen reaksiyonlara karşı aşırı şişme ve kızarıklığın görüldüğü bireylerde de sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir.

**** Küçük çocuklardaki ve bebeklerdeki böcek sokmalarında daha hassas olunması gerekmektedir aksi takdirde toksik birikim artıp kan yoluyla zehirlenmelere rastlanabilinmektedir. Bu nedenle çocuklarda da sağlık kuruluşuna gitmek değerlidir.
Canlıları yaşam hakkına müdahale etmeden birlikte yaşamak mümkün ve doğal yollarla ilk yardım uygulamakta.

SON YAZILAR

Tibet Gençlik Pınarı

Yaşamım boyunca pek çok hareket sistemi deneyimledim. Her hepsinin insana iyi gelen bir yanı muhakkak var ama yazımın konusu bu değil. Size, hayatınıza kesinlikle pozitif...

Kara vebaya şifa için getirilen, korsanların el koyduğu baharat; Safran

Su perisi Smilaks ve Krakos büyük bir aşk yaşamaya başlar. Bir mitoloji klasiği, belki de bir aşk hikayesi klasiği olarak tanrıların gazabına uğrarlar. Tanrılar, su...

Ot yetiştiren rahibeleri inceleyen belgesel bu sonbaharda yayınlanacak

Film, kenevirin ruhani ve tıbbi gücüne inanan yenilikçi bir grup olan ot yetiştiren rahibeleri, yani Vadinin Kızkardeşleri'ni (Sisters of the Valley) takip ediyor. İlk defa ot...

Bu içeriği zengin esrar kataloğu, herhangi bir durum, semptom veya ruh hali için mükemmel türü bulmanıza yardımcı olacak

Esrar, Kanada’nın yanı sıra git gide daha fazla eyalette yasal hale geldikçe, halka çok daha fazla çeşit temin edildi. Leafly gibi harika bir şekilde organize...
Sergen Sucu
Sergen Sucu
Diyarbakırlıyım. Savaşın içine doğmuş, barış ve doğa için çırpınan selden bir damlayım. Susuz bir yaşam olmaz. Sağlığın, enerjinin, özgürlüğün yolu da sudan geçer. Suyun metalaştırılmasına karşı ve sağlıklı, temiz, içilebilir, ücretsiz suyun toplumlaşması için Türkiye’deki ve dünyadaki mücadele kanallarında bulundum. 2009 yılından beri Doğal Tıp üzerine çalışıyorum. Doğadan geldik ve yaşamsal ne varsa hepsi doğayla ilişkilenmek zorunda. Bunun için sağlıkta ve evrende öz yönetim modelli bir yaşamı kurmak isteyenlerle doğadan bir güleç parça olarak çalışıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol