Ana SayfaYaşamKadınDünya sinema tarihini fethetmesi gereken 8 kadın

Dünya sinema tarihini fethetmesi gereken 8 kadın

-

Biz bilinçli izleyiciler dünya sinemasında yer alan eril dominant karakter odaklı sıradan macera filmlerinden sıkıldık ve bunaldık!

Biz kadınlar, erkekler, çocuklar, yaşlılar hepimiz sinemada daha farklı yüzler, hikâyeler tatmak istiyoruz. Kitlelere iyilik eli dokunmuş, görkemli, güzel ruhlu kadınlar görmek istiyoruz. Şu ana kadar bu tarz filmler yapılmadı mı? Tabii ki yapıldı; Ajan Salt, Street Fighter: the Legend of Chun-Li ya da Sucker Punch gibi isimler ilk akla gelenlerden. Bunlar bile kötünün iyileri, hiçbirine kadın eli değmediği o kadar belli ki.

Sizin için 8 görkemli kadını anlatacağım ve öyle bir anlatacağım ki “Bu kadınların filmi nasıl bugüne kadar yapılmamış?” diye hayrete düşeceksiniz. İşte o güzel ruhlu kadınlar:

8. Lozen

Lozen ApaçiLozen bir Apaçi şefinin kız kardeşi. Kafasında kuş tüyleri, kesesinde ruhuna güç veren taşlarıyla maceralara at süren bir kızılderili kadını. Son kızılderili olarak bilinen Geronimo ile beraber yıllarca savaşmış bir kahraman. Lozen, düşmanlarının yerlerini tespit etmek için Şaman ritüellerini kullanırdı. Bir bakmışız sadece “çalabileceği” için bir askerin kıyafetini çalmış, bir bakmışız ki TV karakteri Bill Brasky’e ilham vermek için geleceğe yolculuk yapmış.

7. Lydia Litvyak ve Katya Budanova

Yekaterina Budanova Lydia Lityvak
Lydia Lityvak ve Yekaterina Budanova

Bu iki güçlü Rus pilot kadın; yirmili yaşlarında Nazilere karşı 1942 yılında Stalingard semalarında uçaklarıyla savaşa dâhil olan ve onların cehenneminde hayatta kalmaya çalışırken ölen Lydia ve Katya. İkisi de Sovyetler Birliği’nin kıdemli askeri nişanı Kızıl Yıldız Nişanı’na layık görülmüştür.

Lydia tarih sayfalarında “Stalingard”ın beyaz gülü olarak bilinirken, Katya ondan daha da sönük bir şekilde sadece Moskova’da bir caddeye isim olabilmiştir.

Sanat alanındaki varoluşlarıysa sadece Lydia’nın kahramanlıklarını konu alan bir tiyatro oyunuyla sınırlı kalmıştır.

6. Candace of Meroé

Candace of Meroe

Etiyopya Kraliçesi Meroé, Kush Savaşçılarının komutanıdır. Efsanelere göre Büyük İskender’i ülkesine girdiği an bir filin üzerine binerek şehirden defetmiştir. Ne kadar bilinen tarihi kaynaklarda İskender’in Etiyopya sınırına hiç gelmemiş olduğu savunulsa da nasıl ki birçok tarihi filmde gerçekliği göz ardı ediyorsak Meroé’nin hikâyesi de bize keyifli 120 dakika için ilham verebilirdi. Ah evet bir keresinde Meroé 80’lerde sinemaya uyarlamak istenmişti, ancak bu o kadar kötü bir yapım oldu ki kimsenin hafızalarında yer etmedi.

5. Diamond Alice ve 40 Filler

Diamond Alice

Alice Diamon Londra suçlu tarihinin en uzun ve güçlü kadını. 1920’lerde Londra’da hâkim olan suç çetelerinin hepsi erkeklerden oluşmaktaydı ve bu çetelerin arasında tek güçlü kadın çetesi 40 Filler tüm bu erkek çetelerine gücüyle diz çöktürmekteydi. Kumarhanelere ve gece klüplerine girip aristokrat zengin erkeklere şantaj yapan soyguncu kadınlar hayal edin. Ve bu çetenin başında tüm görkemiyle küpeleri sallanarak yumruklarını konuşturan Alice Diamond.

4. Rani Lakshmibai

Rani Lakshimbai

Asıl ismi Manikarnika olan bu heybetli kadın Hindistan’da, at üzerinde elinde kılıcıyla ileri doğru atılmış portreleriyle tanınır. 1957 yılında Doğu Hindistan’daki İngiliz güçlerine karşı bağımsızlık için alevlenen Hint Ayaklanması Orduları’na liderlik etmiştir.

3. Anne Bonny ve Mary Read

Anne Bonny ve Mary Read

Anne ve Mary, Altın Korsan Çağı’nda bayraklarını Karayip sularında dalgalandırmış efsane kadın korsanlar. Anne fakir bir korsanla evlenmek için ardında tüm zengin ve saygın İrlandalı ailesini bırakan, Mary ise fakir bir dünyada doğup hayatı boyunca kadınlara karşı yapılan insafsızca ayrımda iş bulmak için erkek gibi giyinen İngiliz bir kadın ve ikisinin oluşturduğu görkemli ikili. Karayip deyince hemen aklımıza Johnny Depp ve Orlando Bloom geldi değil mi? Keşke Anne ve Mary de hafızalarımızda ve gözlerimizde böyle yer edebilseydi. Etekleri uçuşup, saçları rüzgârla savrulurken kılıçlarını yeni maceralara doğru kaldıran iki kadın…

2. Trung Kardeşler

Trung Kardeşler

Bu iki Kuzey Vietnamlı kız kardeş MS 40 yıllarında Çin hükmüne karşı ayaklanan Vietnam halkının efsanevi liderleri. Ve tekrar görkemli filler karşımızda! Trung kardeşler bütün orduları fil üzerinde yönetip Han askerlerine karşı birçok savaşa katılmışlardır. Sadece kız kardeşler değil, bu orduların başka bir yıldızı daha var: Phung Thi Chin. Bu güzel asil kadın Çinlilere karşı savaşırken savaş alanında doğum yapmış ve bebek doğduktan sonra ayağa kalkıp onu güvenli insanlara bıraktığı gibi savaşa devam etmiş.

1. Boudica

Boudica

Boudica MS 61 yılında Romalıların Britanya’daki güçlerine karşı isyan başlatan Iceni kabilesinin kraliçesidir. Boudica’nın ayaklanmadaki başarılı liderliğiyle Roma ordularına dehşet salan Iceni kabilesi, Komutan Nero’ya neredeyse tüm kuvvetlerini Britanya’dan çekmesi gerektiğini düşündürtmüştür. Çektiği acılarla Braveheart ismini Mel Gibson’dan daha çok hak eden Boudica’yı neden perdelerde görmüyoruz öyleyse?

Kaynak: Mary Sue 

Hazırlayan: Esra Aydın

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol