Hayvanat bahçesi yetkilileri, San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkında, dünyadaki altı kuzey beyaz gergedanlarından sadece birinin pazar günü öldüğünü söylediler.

Angalifu, 44 yaşlarındaydı ve görünüşe göre yaşlılıktan öldü.

Safari Parkı küratörü Randy Rieches, “Angalifu’nın ölümü bizim için çok büyük bir kayıp. Sadece çok sevildiği için değil, aynı zamanda bu harika türü yok oluşa bir adım daha yaklaştırdı” diye ifade etti.

Onun ölümü ile birlikte San Diego Hayvanat Bahçesinde sadece bir tane kuzey beyaz gergedanı kaldı. Geriye kalan dişi kuzey
beyaz gergedanının ismi Nola. Bir tanesi de Çek Cumhuriyeti hayvanat bahçesinde; üç tanesi de Kenya’da koruma altında.

Gergedan boynuzları hançer sapı yapımı için kaçak avcılar için değerlidir ve ne yazık ki afrodizyak olarak da kullanılır. Sonuç olarak, kaçak avcılık, gergedanları tükenme eşiğine kritik şekilde tehlike altına itti.

Nola ile Angalifu’nun çiftleşme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.

Sadece geçen hafta, Kenya Ol Pejeta Kutsal Hayvan Korumacıları, bir eril iki dişi kuzey beyaz gergedanının doğal şekilde yeniden üreyemeyeceklerini kabul ettiler. Hayvanlar, Aralık 2009’da, Çek hayvanat bahçesinden Kenyalı korumacılara, esaret ortamından ise doğal çevrede daha kolay üreyebilmeleri umuduyla uçakla transfer edilmişti.

Artık, türleri, tüpte döllenme aracılığı ile canlı tutmak için çaba harcanacak. Bu deney, bir güney beyaz gergedan taşıyıcı anne ile gerçekleşebilir. Güney beyaz gergedanların soyları 19. yüzyılın sonunda neredeyse tükendi. Yıllarca mücadele edilen koruma çabaları, yavaş yavaş hayata geri getirdi.

Kaynak: Huffingtonpost.com
B
aşlık Fotoğrafı: Wikipedia
Çeviri:
Yeşim Özbirinci