Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu Galası ve Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu’nda Karadeniz’de petrol arama çalışmalarına başlanılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu noktada yerli bir petrol sondaj platformunun yapılması ihtiyacının da ortaya çıkabileceğini belirtti.

Uluslararası Petrol ve Doğalgaz stratejileri sempozyumunun Galası ile Türkiye Petrolleri’nin 60. yıl resepsiyonunda konuşan Erdoğan, artık yerel petrol platformuna ihtiyaç duyulduğunu ve sondaj çalışmalarının da yerel kaynaklarca yapılacağını açıkladı.

Petrol, Şile’den 100 kilometre açıkta ve 2 bin 93 metre derinlikte aranılacak. Çalışma Shell ile Türkiye Petrolleri A.O. arasında 14 Şubat 2014 tarihinde yapılan anlaşmaya uygun olarak yürütülecek. Türkiye Petrolleri tarafından yürütülen Batı Karadeniz Petrol Arama Projesi çerçevesinde Shell 4 adet sondaj gemisi kullanacak. Gemiler ise, Liberya bayraklı Noble Globetrotter 2 (Asil Gezgin), Malta bayraklı Ben Nevis ve Makalu, Norveç bayraklı Havila Borg.

2015 yılı boyunca gemiler Bandırma, Derince, İstanbul ve Haydarpaşa limanını kullanarak petrol arayacak. Bildirilene göre, ilk aramanın maliyeti 680 milyon TL olacak. Operasyonun 4 ay içinde tamamlanması planlanıyor ve sondajın ilk 12 haftada tamamlanması hedefleniyor. 16’ıncı haftada hala petrolün bulunmamış olması halinde, gemilerin bölgeyi terk etmesine ve kuyuların kapatılmasına karar verildi.

Kaynak: Enerji Gazetesi
Hazırlayan: Selma Çam
Başlık Fotoğrafı: © Terry Whittaker