Yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan elektrikli bisikletler hızla gelişiyor. Küresel çapta yaygınlaşmaya da başlayan bu bisikletler, kendi içinde belli sorunları barındırıyor, ancak adından oldukça söz ettiren Gi FlyBike, kendi alanında bir devrim yapmışa benziyor.

Gi FlyBike’ın yaratıcılarının tek bir hedefi var: Pedallama felsefesi ile kent ulaşımında bir devrim yaparak bunu küresel çapta aktif hâle getirmek. 

Dışarıdan oldukça sade duran bu bisiklet, geçtiğimiz aylarda başlattığı Indiegogo kitlesel fon aracılığı ile büyük bir başarıya ulaştı. Projenin hedef bütçesi olan 75 bin doları daha ikinci gününde ikiye katlamaları ile değişimi hızla başlatan ekip, bu sade fakat bir o kadar da akıllı bisikleti tasarladılar. 

Geliştirdikleri Fly Folding System ile bir saniye içerisinde ikiye katlanan bisikletin taşıması oldukça basit, aynı zamanda Android ve Apple’a uyumlu teknolojisi ile bir o kadar da akıllı. Yalnızca 17 kg’lık ağırlığı ile hantal bisikletlere kafa tutan Gi FlyBike, patlamayan lastikleri ile büyük kolaylık sağlıyor.

Bisikletin tasarımcıları her şeyin kusursuz olmasını istemiş olacaklar ki, bisikleti uçaklarda kullanılan alüminyum alaşımı ile kullanmışlar, hem de yüzde 100 geri dönüşümden üreterek. Yazılımsal olarak Android ve Apple ile uyum gösteren bisiklet, telefonunuzu kendisi için ayrılmış bölgeye oturttuğunuzda çok başarılı bir navigasyon vaadi sunuyor.

Dik tepeleri çıkarken zorlanacağınızı düşünüyorsanız Gi FlyBike’ın bu alanda da büyük vaatleri var. Tek bir şarj ile 60 kilometre yol gitmenizi sağlayacak elektrikli şarj sistemi, maksimum 25 kilometreye kadar hıza çıkmanıza yardımcı oluyor.

Fly Bike 1

Şu ana kadar 508 bin dolar toplamış projenin ön satışı açılmış durumda. 2 bin 290 dolardan başlayan fiyatları ise şimdilik Türkiye’deki bireyler için pahalı olabilir, fakat böylesine bir bisiklet için de ömürlük diyebiliriz. 

Gi FlyBike’ın farklı versiyonlarının olduğu internet sitesine göz atarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynak: How It Works Daily, Istanbul Blue Night 

Hazırlayan:Burak Avşar