Okuma süresi: 2 dakika

Tesettürlü model Halima Aden’in mülteci kampından podyumlara uzanan başarı öyküsü.

19 yaşındaki Halima Aden yaklaşık bir yıl önce ABD’nin Minnesota eyaletinde düzenlenen güzellik yarışmasının organizatörlerinden Denise Wallace’ı arayarak tesettürlü yarışmacı kabul edip etmediklerini sormuş. “Fotoğrafı birden karşıma çıktı ve ‘Vayy, çok güzel bir kız’ diye düşündüm” diyor Wallace.

Somali kökenli Amerikalı genç kız, yarışmaya tesettür ve tesettür mayoyla katılan ilk kişi olarak uzun süre manşetlerden düşmedi. Bu cesur hareket Aden’in büyük bir modellik ajansıyla anlaşma imzalamak gibi birçok “ilkleri” başarmasına zemin hazırladı ve kariyerini yeni boyutlara taşıdı.

Aden, Kenya’daki Birleşmiş Milletler’e ait Kakuma mülteci kampında doğmuş ve yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Birleşik Devletler’e taşınmış. Mülteci kampındaki ilk çocukluk dönemini, “Afrika’nın dört bir yanından birçok mülteci vardı; fakat biz yine de ortak bir zeminde buluşabiliyorduk” sözleriyle hatırlıyor.

Amerika’da çok başarılı bir öğrenci olan ve mezuniyet balosu kraliçesi seçilen Aden’in nihai hedefi ise Amerikalı Müslüman gençlere rol model olabilmek. “Tesettürü moda olduğu için değil, inancımdan ötürü takıyorum. Olduğum gibi davranıyorum ve diğer insanların bana karşı olduğunu düşünmek için bir sebebim yok. Sanırım bu yüzden benimle ilgili tartışmaların farkında değilim” diyen Aden, modellik sektörüne farklılık getirdiği için memnun olduğunu, fakat gelecekte Kakuma’ya dönüp mülteci çocuklarla çalışmayı umduğunu söylüyor.

İslam kültürünün en açık simgelerinden biri olan tesettür, geleneksel başörtüsünü farklı şekillerde kullanan reklamlar, medya devleri ve markalar sayesinde gittikçe popülerleşiyor. Nike’ın Müslüman kadın sporcular için ürettiği ve terletmeyen kumaştan yapılan ‘Pro Hijab’ adlı tesettürün bahar 2018 kreasyonunda yer alması bekleniyor. Gençlere hitap eden American Eagle Outfitters adlı giyim markası da Aden’i baş model olarak kullanarak kot kumaştan yapılmış bir tesettür modelini piyasaya sürdü. Bu yeni model bir haftadan kısa bir sürede internet satışında tükendi. Kendisi de melez olan Allure dergisi yazı işleri müdürü Michelle Lee, Aden’i “normal bir Amerikalı genç kız” başlığıyla derginin Temmuz sayısı kapağına taşıdı. Lee’ye göre Aden, herkese Amerika’nın nasıl çeşitli ırk ve ulustan insanların kaynaştığı bir yer olduğunu gösteren harika bir örnek.

Kaynak: The Straits Times