İktidarın hukuk dışı KHK’ları ile keyfi olarak işlerinden atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattıkları açlık grevinin 168. gününde aileleri, Nuriye ve Semih’in hakim karşısına çıkacakları 14 Eylül günü için bir çağrı metni yayınladı.

Yüksel Caddesi’nde akademisyen Nuriye Gülmen’in tam 288 gün önce, hukuksuz bir şekilde üniversitedeki görevinden uzaklaştırılmasını protesto etmek amacıyla başlattığı oturma eylemi, 13 gün sonra öğretmen Semih Özakça’nın katılmasıyla büyümeye başlamıştı. Yüksel Caddesi’nde hemen her gün yaşanan polis saldırılarıyla engellenmeye çalışılan direnişin giderek büyümesinden endişe eden iktidar ise çareyi, 22 Mayıs 2017 tarihinde Nuriye ve Semih’in evlerine yapılan bir baskın ile gözaltına alınmasında bulmuştu. Sonrasında çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan eğitimciler 92 gündür Sincan Hapishanesi’nde tutsak bulunuyor.

29 Temmuz günü yaşadıkları sağlık problemleri gerekçe gösterilerek hapishane hastanesine kaldırılan eğitimciler, burada ‘Zorla Besleme‘ tehditleri ve çeşitli işkencelerle karşılaşırken, ailesi, avukatları ile doktorlarının yoğun çabaları ve durumun basına da yansıması sonucunda, yaşadıkları olumsuz koşullar kısmen de olsa düzeltilmişti.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın aileleri tarafından kaleme alınan ve ‘Sadece Adalet‘ isteyen tüm yurttaşları 14 Eylül 2017 Perşembe günü saat 13:30’da Ankara Adliyesi’ne davet eden çağrı metni şu şekilde:

Nuriye ve Semih’in Davasına Davet

Değerli dostlar,

Bugüne kadar Nuriye ve Semih’in haklı mücadelesinde bizim yanımızda olduğunuz için müteşekkiriz. Sizler, ülkemizde hak arayan, adalet isteyen insanların yalnız olmadığını kanıtlamak için bizlere sayısız destek mesajı, video ve görüntü gönderdiniz. İmza kampanyalarımıza destek oldunuz. Bu destek Nuriye ve Semih’in iradesine ve direnişine sayısız katkıda bulundu, onların direnişini dünyaya taşıdı. Bu sayededir ki Nuriye ve Semih, şu anda hastane odalarında, tecrit içinde tecritteyken bile bu destek ve kuvvetle ayaktalar.

Türkiye’de kurulmak istenen kanun hükmünde kararname rejimine karşı, Nuriye ve Semih açlıklarıyla bir adalet mücadelesi veriyorlar. İşlerini geri istediği, bunun için açlık grevi yaptıkları için açlık grevlerinin 75. gününde tutuklandılar. Dosyalarında isnat edilen suçlar için hiçbir delil olmadan, tutuklanmazlarsa ‘adaletin işleyişine zarar verebilirler’ gerekçesiyle rehin alındılar. Tutuklu kaldıkları süre boyunca birçok hak ihlali yaşadılar. Tutuklu haklarından olan fotoğraf çekilme hakları dahi kullandırılmadı. Nuriye ve Semih’in yüzü unutturulmak istendi. Tutuklu kalmalarının sağlıklarına olumsuz etkilerine son vermek için AİHM’ e tahliye talebiyle bir başvuruda bulunuldu. Hapishanede kalmalarının hayati tehlike oluşturacağına dair doktor heyetinin raporuna rağmen, tahliye talepleri 2 Ağustos günü AİHM tarafından reddedildi. Bu karardan sonra Nuriye ve Semih’i hapishane hastanesinin havalandırması olmayan, güneş almayan odalarına kapatıldı. Hapishane hastanesine getirilirken açlık grevlerinin 142. günü olmasına rağmen darp edilerek getirildiler. Avukat görüşleri kısıtlandı, aile görüşleri kısıtlandı, telefon hakları kısıtlandı. AİHM kararında refakatçı ile kalmaları ve kendi doktorlarına muayene olmalarına izin verilmesi gerektiği ifade edilirken hastaneye getirildikten sonra 17 gün boyunca tek başlarına birer odada geçirmiş bulundular ve doktorlarıyla görüştürülmediler. 17 gün sonra ailelerinin ve avukatlarının mücadelesi sonrası refakatçı haklarını aldılar. Doktorları hapishane hastanesine sokulsa da muayene yaptırmalarına izin verilmedi, kendi doktorlarından ‘açlık grevini bırakma’ konusunda ikna etmeleri istendi. Hapishane hastanesinde sürekli zorla tıbbi müdahale ile tehdit ediliyorlar. Sabah yaşıyor musunuz, bilinciniz açık mı sorularıyla uyanıyorlar. Ayrıca AİHM kararından sonra isimleri herhangi bir protestoda anılması dahi yasaklanmış, haklı taleplerini dile getirmek için bir araya gelip; demokratik haklarını kullanmak isteyen destekçilere kolluk kuvvetleri tarafından orantısız şiddet uygulanmış, kimilerinin kolu kırılmış, kimileri ise ev hapsine mahkûm edilmiş, tutuklananlar olmuştur.

Gün itibarı ile işlerini geri isteme talebiyle yürüttükleri açlık grevi 168. gününde devam etmektedir. Yargı makamları dava gününü 14 Eylül olarak belirledi. Nuriye ve Semih tecrit içindeki tecrit hastane ‘odalarından’ bizlere sesleniyorlar! Onları bu davada yalnız bırakmayalım! Onlara destek verirken zarar görenleri, gözaltına alınanları ve hapsedilenleri yalnız bırakmayalım! Davaları Türkiye ve dünya halkları için demokrasi mücadelesinde tarihsel bir yerdedir. Gücümüze güç katmak, kamu emekçilerinin hukuksuz kanun hükmünde kararnamelerine karşı verilen bu direnişi büyütmek ve adalet talebimizin meşruluğunu dünyaya duyurmak için duruşma günü hep birlikte olalım!

Nuriye GÜLMEN ve Semih ÖZAKÇA’nın Aileleri

Alıntı: İnadına Haber