Tanıştığınız her köpek sahibi, size hayatınızda bir köpeğin olmasının bahşedilmiş en güzel armağan olduğunu söyleyecektir. Köpekler “insanın en iyi dostu” lakabını boşuna almadı; köpeklerle aranızdaki ilişki hayatınızdaki en mütevazı ilişkidir.

Sadece yemek, birazcık karın kaşıma ve cömert sevginize köpekler; bolca öpücük, sağlığınıza birçok fayda ve karşılıksız sevgi ile karşılık verirler.

Daha da iyisi, köpekler “seni seviyorum” deme yeteneğine sahip, henüz sözcüklerle söyleyemeseler bile.

Ortalama bir köpek sahibi, köpeğinin onun sevgisine ihtiyaç duyduğunu hissedebilir ama bunu anlayabilmek için çoğumuzun fark etmediği daha fazla ipucu olabilir!

İşin doğrusu, köpeklerin sevgilerini sevdikleriyle paylaşmak için birçok gizli yöntemi var.

Köpeklerin sevgilerini göstermek için kullandığı yöntemleri öğrenmek isterseniz sayfayı aşağı kaydırın.

#1: Size “üzgün köpek bakışı” ile bakıyorsa

Elbette bu bakışın “üzgün köpek bakışı” ile adlandırılmasının bir sebebi var.

Eğer köpeğiniz, eline geçen her fırsatta derin derin gözlerinizin içine bakıyorsa (özellikle siz onun kulağını kaşıdığınızda ya da başka bir şekilde ilgi gösterdiğinizde) bu, sizi çok sevdiği anlamına gelir!

PetHelpful’a göre (evcil hayvan sahiplerini bilgilendirmek amacıyla kurulmuş web sitesi), köpekler ve insanlar bu şekilde göz teması kuran tek memelilerdendir ve bu, köpeğinizin size güvendiğinin ve sizi çok sevdiğinin göstergesidir.

#2: Size yaslanıyorsa

Köpekler de sarılmayı en az insanlar kadar sever!

Eğer köpeğiniz size sık sık yaslanma eğilimindeyse, yani yanınıza oturup ağırlığını size veriyorsa, sizden daha fazla öpücük ve sarılma istiyor demektir!

VetStreet (veterinerlerin, evcil hayvan sahiplerine yardımcı oldukları websitesi) ise bu davranışı şöyle açıklıyor: “Bu, tamamen köpeğinizin sevgi arayışında olduğunu gösterir.

#3 Nereye giderseniz sizi takip ediyorsa

Köpeğiniz yanınızdan ayrılmıyor mu? Bu biraz can sıkıcı olabilir, özellikle tuvaletteyken kişisel alanınıza biraz saygı gösterilmesini istediğinizde. Ama köpeğinizin bu davranışının arkasında çok tatlı bir sebep yatıyor.

Köpekler özünde sürü hayvanlarındandır ve bir veterinerin dediğine göre içgüdüsel olarak her şeyi aileleriyle yapmak isterler.

Eğer köpeğiniz sizi tuvalete kadar takip ediyorsa, bu onun -biraz yapışkan bir davranış da olsa- “Sen benim en iyi arkadaşımsın, her şeyi beraber yapalım!” deme şeklidir.

#4 Odanızda uyuyakalıyorsa

Sabah işe gitmek ve köpeğinizi evde bırakmak zorunda kaldığınızda çok üzüldüğünüzü biliyoruz ama hiç merak etmeyin.

Çünkü şirin köpeğiniz, yatağınızda sizin uyuduğunuz yere kıvrılıp uyuyakalacak.

Yastığınızda köpek tüyü pek tercih etmeyeceksinizdir ama Wall Street Journal gazetesine göre bu, köpeğinizin sizi siz uzaktayken kendine yakın hissetme şekli.

#5: Size hediyeler getiriyorsa

Çoğu köpek sevdiklerine onları ne kadar önemsediklerini göstermek için en çok sevdikleri (en çok ıslanmış olan) oyuncağını getirir.

Bu, özellikle retriever cinsi köpeklerde çok yaygındır, nesneleri alıp sahiplerine getirmeyi çok severler. Diğer köpek türlerinde de buna sıkça rastlanır.

Uzman Jennifer Hammond’ın düştüğü not ise şöyle: “Bu tarz davranışlar, evcil hayvanlarımızın bizimle mutluluklarını ve sevgilerini paylaşma içgüdülerinin bir kanıtıdır.”

#6: Üzgün olduğunuzu hissediyorsa

İnsanlar ve köpekler uzun bir 15 bin yıldır birlikte yaşıyorlar (oldukça başarılı bir ortaklık, değil mi?)

Bu sebepten ötürü köpeklerin beden dilimize ve nasıl koktuğumuza bakarak mutlu ya da mutsuz olduğumuzu anlıyor olmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Bize teselli ederek ve ve acımıza ortak olarak bizi sevdiklerini ve “sürü”lerinden olduğumuzu gösterirler.

#7: Yüzünüzü ya da ayağınızı yalıyorsa

Köpekler sahiplerine kocaman dil banyolarını vermeye bayılırlar (sahipleri bundan hoşlansa da hoşlanmasa da!) ve bunun da birkaç iyi sebebi var.

House My Dog (köpek bakıcısı bulmak için tasarlanmış bir site)’a göre, köpeğinizin ayağınızı yalaması onun stresini azaltıyor çünkü bu, köpeğinizin sizin “sürü lideri” olduğunuzu gösteren itaatkâr bir davranışı.

Bunu bazen çocuklarınıza da yaparlar, bu onların analık içgüdülerinin dışavurumudur. Köpeğiniz çocuğunuzun kendi yavrusu olduğunu sanar.

#8: Sizin onayınıza ihtiyaç duyuyorsa

Köpeğiniz ona gösterdiğiniz ilgiden ve onun ne kadar mükemmel bir köpek olduğunu söylemenizden hoşlanıyor mu?

Bu açıkça köpeğinizin sizi çok sevdiğini gösterir çünkü en çok sizin fikrinize değer verdiğinin kanıtıdır!

Hatta bazı araştırmalar gösteriyor ki köpekler, sahiplerinden aldıkları bir iltifatı, ufak bir ödüle tercih ediyor.

#9: Eve geldiğinizde havalara uçuyorsa

Köpeğiniz, kapıdan her çıkıp gittiğinizde sizi bir daha hiç görmeyecekmiş gibi davranır – sadece biraz süt almak için çıkmış olsanız bile!

Gizmodo’ya göre, bunun sebebi köpeklerin mutluluğu ve arkadaşlığı aynı insanlar gibi hisseder ama bunu insanlar gibi dile getiremezler. Bunun yerine evde koşarak tur atarlar ve sizi gördüklerine mutlu olduklarını ve sizinle vakit geçirmeyi çok sevdiklerini göstermek için size sokulurlar

#10: Yemekten sonra kucaklaşmak istiyorsa

Köpekler, birilerinin gelip yemeklerini çalacağı içgüdülerinden ötürü yemek yerken en korumacı tavırlarını takınırlar.

Bu yüzden köpeğinizin yemekten sonra kucaklaşmak için sizi seçmesi size duyduğu güvenin büyük bir göstergesidir – bu, onun, yanında en rahat hissettiği insan olduğunuzu söyleme şeklidir!

Kaynak: Little Things