Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerEkolojik Okuryazarlık Projesi: "Doğal Olarak Genciz!"

Ekolojik Okuryazarlık Projesi: “Doğal Olarak Genciz!”

-

Soluduğun havanın kıymetini biliyor musun? Dokunduğun yaprağın önemini? Peki, toprağı nasıl işlemen gerektiğini? Yaşadığın her dakikanın ekolojiye nasıl zarar verdiğini? Daha az zararla nasıl yaşayabileceğinin farkında mısın? 

İşte bu sorulara bir cevap niteliğinde ortaya çıkmış ekoloji okuryazarlığı (ecoliteracy) ile doğaya karşı toplumsal duyarlılığın arttırılması hedefleniyor. Doğa ve doğa olaylarına eleştirel bakabilmeye, sorunların çözümüne yönelik fikirler geliştirebilmeye, araştıran ve bu çerçevede davranış ve anlayış sergilemeye ekoloji okuryazarlığı denir. Okuryazarlık için sadece bilmek yeterli değildir aynı zamanda bilinenler sorgulanmalı ve uygulanmalıdır.

Doğa gezilerine meraklı ekolojik okuryazar, her bölgenin kendine özgü hayvan ve bitki türlerinde farklılıklar olduğunu bilir ve bunu keşfetme ayrıcalığını yaşamak ister (Ekolojik Okuryazarlık / Elif Kazancı, Volkan Hasan Kaya). 

tog ve yuva logo

Ekoloji Okuryazarlığı Projesi

TOG Vakfı tarafından Yuva Derneği ve DVV International ortaklığında BMZ ve Açık Toplum Vakfı desteği ile gerçekleşen “Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi”, bu sene de 24- 27 Ağustos 2015 tarihinde ÇanakkaleBayramiç-Yeniköy‘te gerçekleşecek.

Dört gün boyunca kampta doğa dostu ve sürdürülebilir bir yaşam için dünyada ve Türkiye’de neler yapılabilir tartışılacak ve çeşitli atölyelerle deneyimler paylaşılacak.

Ekolojik Okuryazarlığı kampının hemen Ekofest‘ten sonra olduğunun da altını çizmekte fayda var. Sekiz günlük ekoloji deneyimi ve bilgi tatili yapmak için güzel bir fırsat. 

Sürdürülebilir yaşamın pratiklerinin uygulanacağı bu kampta karbon emisyonunun minimum seviyede tutulduğu alternatifler tercih edilecek. Öncelikle kampa ulaşmak için uçak yerine otobüs veya tren kullanılması gerektiğini dile getiriyorlar. Başka bir alternatif otostop da ulaşıma eklenebilir. 

Hayvanların da yaşam hakkına saygı duymak ve iklim değişikliğine dur demek için vejetaryen/vegan yemeklerle beslenilecek. Su, diş macunu, şampuan vb. kullanımı en aza indirilip; en ekolojik yöntemler kullanılacak. Ayrıca öğünlerde permakültür ilkeleriyle ve kimyasal ilaçlar kullanılmadan yetiştirilen yerel ürünler kullanılacak.

Geçen sene gerçekleşen ekolojik okuryazarlığı kampının gözlemlerini içeren Evrim Kepenek’in yazısı kafanızda projenin daha iyi şekillenmesine yardımcı olacaktır.

Başvuru kayıtları ne yazık ki son buldu. Kamp ile ilgili sorularınız olursa, [email protected] adresinden Proje Koordinatörü Buket Atlı’ya ulaşabilirsiniz.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol