Doğadan gelen şifa, insanlığın tarihi ile başlar. Dokunuşu ile dertlerin derdine deva olan, en metropollülerimizi bile stresin pençelerinden kurtaracak, kaygılarınızdan arındıracak bitkileri listeledik. İşte rahatlamanıza yardımcı olacak 6 bitki:

Kedi otu

Kedi otunun sakinleştirici özelliği kanıtlanmış bir gerçektir.

Sizi yatıştırır, uykusuzluk probleminiz var ise bire birdir. Ancak merkezi sinir sistemini etkilediğinden her gün kullanılmamalıdır.

Nasıl Kullanılır:

Çayı yapılabilir, 2.5 gram bitki (1 çay kaşığı) kaynar suda 10 dk. demlenip, süzerek içilir.

Kediotu

Ada Çayı

Yumuşacık tadı ile oldukça lezzetli olan ada çayı taze, kurutulmuş veya toz şeklinde yıl boyu bulunabilir. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken stresi azaltır ve sinirsel baş ağrısını hafifletir.

Ada Çayı

Nasıl Kullanılır: Kaynattığınız suyun içine demlenmesi için ada çayı ilave edin. 3 büyük çay bardağı için 8-10 taze ada çayı yaprağı veya tepeleme 1-1,5 çay kaşığı ufalanmış kuru ada çayı yaprağı yeterli olacaktır.

Papatya

Uykusuzluk için en çok tüketilen çaylar arasında yer alan papatya çayı, kas spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir.

Papatya

Nasıl Kullanılır: Papatyaların çayını yapabilirsiniz. Ayrıca banyo suyunuza 2-3 damla papatya yağı damlatıp, küvet keyfinde de kullanabilirsiniz. (Tükenen kaynaklarımızı düşünürsek bunu ne kadar az yaparsanız o kadar iyi)

Çarkıfelek

Bu süslü görünümlü büyülü bitki içerisindeki ‘harmin’ bileşeni ‘mutluluk hissi’ vererek zihin karışıklılığını ve olumsuz düşünceleri ortadan kaldırır. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir.

Çarkıfelek

Nasıl Kullanılır: 1 kahve kaşığı kıyılmış çarkıfelek otu kaynamış suda demlemeye bırakılır. Alıç bitkisi ile birlikte kullanıldığında sindirim spazmlarını azaltır.

Şerbetçi Otu

Gerginlik ve kaygıyı minimuma indiren şerbetçi otu huzursuzluğu hafifletirken hazımsızlığa da iyi gelir.

Şerbetçi Otu

Nasıl Kullanılır: 1 tatlı kaşığının üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip çay hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içilebilir.

Melisa (Oğul Otu)

Stresi azaltmakta oldukça etkili bir bitki olan oğul otu, sinirleri yatıştırarak migren, baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi, uykusuzluk, sara (epilepsi) ve sinir krizlerinde faydalı olur.

Oğul Otu

Nasıl Kullanılır: Oğul otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan oğul otu çayı içilebilir.

Bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka yan etkilerini okuyalım. Doğanın gücü bizimle olsun.