Ana SayfaYaşamEngelli HaklarıEndonezya'nın akıl hastanelerindeki acı gerçek

Endonezya’nın akıl hastanelerindeki acı gerçek

-

Endonezya’daki birçok akıl hastanesi yürekleri burkan görüntülerle hepimizi şaşırtıyor. Bu hastanelerde, hastaları tedavi etmek bir yana onların düşünceleri, ihtiyaçları, hatta hayatları göz ardı ediliyor. Zincirlerle bağlanılmış olan bu insanlar kötü şartlar altında ölümle iç içe yaşamaya mecbur bırakılıyorlar.

Amerikalı fotoğrafçı Andrea Star Reese akıl hastanelerindeki bu durumu gözler önüne sermek için Endonezya’ya gitti. Fotoğraflar çok çarpıcı olmakla beraber insanların ne kadar acımasız olabileceğini de kanıtlar nitelikte. Bu kadar kötü şartlarda yaşamak zorunda kalan yaklaşık 19 milyon Endonezyalı akıl hastasının nasıl yaşadığını aşağıdaki fotoğraflarla daha iyi görebilirsiniz.

endonezya-akil-hastanesi Agus duvarla çevrili odasında şarkı söylüyor. Doktorlar onun kaçmasından korktukları için dışarı çıkmasına izin vermiyorlar. Bu yüzden bu soğuk oda onun hayatının bir parçası.

endonezya-akil-hastanesi-2 Galuh Vakfı, devlet tarafından kontrol edilen bir vakıf. Burada gelen her hasta kabul ediliyor ancak devlet bu hastalara sadece iki ay boyunca yemek hizmeti sunuyor. Kendilerine ait bir odaları bile olmayan bu hastalar, kadın ve erkeğin kaldıkları yeri ayıran tel ile çevrili bir yerde yaşamak zorundalar.

endonezya-akil-hastanesi-3Anne 10 yıl boyunca penceresi olmayan bir odada tutuldu ve babasının söylediğine göre pek fazla yemek yemedi. Önceden koşmayı çok seven Anne, şimdi ayakta durmakta bile zorlanıyor.

endonezya-akil-hastanesi-4Bu hastanede kalan insanlara giysi temin edilmiyor ve soğuk odalarda ölüme terk ediliyorlar.

endonezya-akil-hastanesi-5 Ancak bazı aileler hastaların iyileşmeleri için değişik tedavilere ödeme yapabiliyorlar. Bu tedaviler daha çok ruhu iyileştirmeye yönelik ama tam olarak bilimsel bir tedaviye dayanmıyor.

Andrea Star Reese: “Doktorlar tüm hastalara aynı reçeteyi yazıyor ve tek bir teşhis koyuyor. ‘Deli.’

from the series: Disorder İnsanların zincirlere bağlanması onların yaşamını daha da zor hale getiriyor. Bu insanlar uzun süre hareketsiz kaldıkları için kas ve kemik sistemleri zarar görüyor ve bir süre sonra yürüyemez hale geliyorlar.

from the series: Chasing Stigma. Catching Burnout. Semangot_NeveHükûmetin akıl hastanelerine yaptığı yardım oldukça yetersiz. Bu yüzden bazı hastalar aynı yerde uyumak, yemek yemek ve yıkanmak zorunda kalıyor.

Kaynak: True Activist, Mynet Seyahat

SON YAZILAR

Röportaj: Jonas Bendiksen – The Book of Veles

“Magnum Photos ajansının fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Burcu Aksoy’dan eşsiz zihin durumlarının oluşturduğu görüntüler

Disiplinlerarası sanatçı Burcu Aksoy'un ‘00:03’ isimli kişisel fotoğraf sergisi 19 Şubat’ta Artcrowdistanbul Online Galeri’de açıldı. Kontrollü normalleşme döneminin başladığı bugünlerde sanata erişimimiz ise genelde çevrimiçi devam...

Magnum’ın Karar Anı

Çeviri: Cenk Mirat Pekcanattı #MeToo hareketinin gazeteciliği kökünden dönüştürmesinin ardından geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, dünyanın en prestijli fotoğraf ajansı olan Magnum Photos kendini sürekli bir sektör...
Sezen Canbolat
Sezen Canbolat
Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümü öğrencisi. Araştırma yapmayı, yazı ve kitap okumayı sever.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol