Geçtiğimiz günlerde, National Geographic’in fotoğraf topluluğu Your Shot, enerjisiz bir dünyanın nasıl olabileceğini kurguladı ve bir fotoğraf serisi ortaya çıktı.

Projede, umutsuzluğu ve umudu yansıtan 8 binden fazla fotoğraf yer alıyor. Fotoğraflar, fosil yakıtların kullanımı, bir milyondan fazla insanın güvenilir enerjiye ulaşamadığı bir dünyada enerji ihtiyacının nasıl karşılanacağı ve enerjiyi günlük hayatımızda nasıl verimli kullanabileceğimiz konularını da beraberinde getiriyor.

Your Shot topluluğu yöneticisi Monica Corcoran, “Fotoğraflara baktığımda beni en çok yıkan şey, insanların hiçbir enerji kaynağı olmadan yaşamayı sürdürdüğünü görmek oldu. Bunun, tasarım ürünü bir dünya olması gerekiyordu, fakat bazıları çoktan o dünyada yaşıyor” diyor.

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 1 Seride yer alan fotoğrafların çoğu, nüfusun yüzde 25’inin elektriğe ulaşamadığı Hindistan’dan. “Basit bir dünyada, duygular var olmaya devam ediyor ve anlatılacak hikâyeler henüz bitmedi.” -Sandip Dey

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 2 Hindistan’ın güneybatısında yer alan Nashik’teki bu dönme dolap, insan gücüyle çalışıyor. “Genç adamların bulanık yüzleri bu inanılmaz anı daha da gerçek kılıyor.” –Monica Corcoran

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 3 Umman Denizi kıyılarında hindistan cevizi ağacının kabukları, halatlar ve ağır taşlarla inşa edilen sistem, balık ağlarını toplamak için kullanılıyor.

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 4 Dipankar Dastidar, bu kareyi Ganges Nehri kıyısındaki eski bir şehirde yakalamış.

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 5 “Enerji olmayan bir dünyada, doğa tüm arabalara kucak açar.” –Chris Herzog

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 6 Kuzey Etiyopya’dan bir fotoğraf. Sahra Altı Afrika’da 620 milyondan fazla insan elektrik olmadan yaşıyor.

Enerji kaynağı olmayan bir dünya nasıl görünüyor 7 Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde her gün beklenmedik elektrik kesintileri yaşanıyor.

“Elektrik olmayan bir köye karanlık çöktüğünde her şey çok daha zorlaşıyor.” –Rafael Hernandez

Kaynak: National Geographic