Her ne kadar öyle olmadığını söyleyenlerin sayısı artsa da ders kitaplarından dizilere sürekli pekiştirilen ve varlığını sarsılmadan sürdüren ataerki, kadınları yarım varlıklar olarak görmeye devam ediyor. Engelli kadınlar ise sistemin sıfır noktasında, çoğu zaman görmezden gelinen ve dışlanan çok katmanlı bir ayrımcılığa maruz kalıyor. Öyle ki ataerkil sisteme karşı olduğunu söyleyenlerin bile bazen görmezden gelip bir köşede beklemesini istediği engelli kadınlar, söz hakkı çalınmış bir vaziyette var olma, kesilen sesini kazanma mücadelesi veriyor. Engelli Kadın Derneği de bu mücadelenin önemli bir noktasında yer alıyor. 

Merkezi Ankara’da bulunan Engelli Kadın Derneği, engellilik ve toplumsal cinsiyet alanında hak temelli çalışmalar yapıyor. Gönüllülerini arayan dernek, engellilik ve toplumsal cinsiyet konularında ve bu bağlamda yapılan sivil toplum alanındaki çalışmalarda deneyim sahibi olmak isteyen herkesi gönüllü olmaya davet ediyor.

Çeviri dışındaki görevlerde yer alacak gönüllülerin Ankara’da yaşamasının tercih sebebi olduğunu belirten derneğin konuyla ilgili duyuru metni ise şu şekilde;

Gönüllülerin, 

-Etkinliklerin düzenlenmesinde ve yürütülmesinde destek olma 

-Derneğimizi ilgilendiren durumlarda engelli üyelerimize asistanlık yapma (eşlik etme, fiziksel ihtiyaçlarda destek olma vs.)

-Evrak işlerinde yardımcı olma

-Sosyal medya paylaşımlarına destek olma

-İngilizce-Türkçe yazılı çevirilerde destek olma gibi görevler alması beklenmektedir.

Bunların birinde ya da daha fazlasında görev almak isteyen kişilerin, kendilerini tanıtan ve Engelli Kadın Derneği’nde neden gönüllü olmak istediklerini anlatan bir yazıyı iletişim bilgileriyle birlikte [email protected] adresine göndermeleri rica olunur.