Ana SayfaYaşamEngelli HaklarıEngelsiz Filmler Festivali'nin Eskişehir durağı sona erdi

Engelsiz Filmler Festivali’nin Eskişehir durağı sona erdi

-

Bu yıl yedinci kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin Eskişehir durağı film konuklarının ve sinemaseverlerin katılımıyla sona erdi. Üç gün boyunca Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sinemaseverleri ağırlayan Festivalin son gününde, Anons filminin idari yapımcısı Sinan Yusufoğlu ve Güvercin filminin yönetmeni Banu Sıvacı izleyicilerin sorularını yanıtladı. 

“Hayal gücünün seyircide kalması, filmin  yönetmenini bile aşan bir şey.“

Söyleşilerin ilki Anons filminin gösterimi sonrası, filmin idari yapımcısı Sinan Yusufoğlu ile birlikte gerçekleşti. Filmin politik olma-olmama durumlarının konuşulduğu söyleşide Yusufoğlu, 15 Temmuz darbe döneminin filmin hazırlık sürecine denk gelmesinin uzun bir süre beklemelerine neden olduklarını dile getirerek darbeden dolayı yaşanan politik dönemde kara mizah yapmanın kendilerini endişelendirdiğinden söz etti. İlk defa sesli betimlemeyle filmi izleyen Yusufoğlu, çok ilginç bir deneyim yaşadığını dile getirerek hayal gücünün seyircide kalmasının, filmin  yönetmenini bile aşan bir şey durum olduğundan bahsetti. Ardından görme engelli katılımcılara film hakkındaki deneyimlerini sordu. 

“Duyguyu ne kadar güzel betimledi dediğim anlar oldu.“

Festivalin Eskişehir’deki son gününün ikinci konuğu ise Güvercin filminin yönetmeni Banu Sıvacı idi. Gösterim sonrası seyircilerin sorularını yanıtlayan Sıvacı, “Bu filmde sindirilmiş bir karakteri mi anlatmak istiyordunuz?” sorusuna “Herkes hayatında farkılı nedenlerden dolayı bir sindirilme yaşıyor. Biz böyle doğmuyoruz. Güvercin’i izledikten sonra seyircilerin “Benim fikirlerim, gerçekten benim fikirlerim mi?“ sorusunu kendilerine sorması, benim için çok büyük bir kazanç olur.“ diye yanıtladı. Söyleşinin devamında sesli betimlemeyi nasıl buldunuz sorusuna Sıvacı, “Seyirci benim bile farketmediğim detayları dinleyerek filmi deneyimliyor. Filmi izlerken duyguyu ne kadar güzel betimledi dediğim anlar oldu.“ diye yanıtlayarak Sesli Betimleme Derneği‘ne teşekkür etti. 

Festivalin Eskişehir ayağının son gününde Otizm Dostu Gösterim öncesi, 11 Ekim Cuma günü Deniz Öcal’ın yürütücülüğünü üstlendiği Animasyon Film Atölyesi’nde ortaya çıkan 9 animasyon film de minik sinemaseverlere gösterildi. Animasyon filmleri 10 işitme engelli çocuğun katılımıyla gerçekleşmişti.

Engelsiz Filmler Festivali, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da sinemaseverleri ağırlamaya devam edecek. 

Dünyaya farklı pencerelerden bakmak isteyenleri salonlarına bekleyen Engelsiz Filmler Festivali, programında yer alan tüm filmleri her sene olduğu gibi sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı seçenekleriyle seyircilerin karşısına çıkıyor. Ortopedik engelli sinemaseverlere uygun, erişilebilir mekanları seçen festivalde gösterimlerin yanı sıra, gösterim sonrası film ekipleriyle yapılan söyleşiler ve atölye çalışmaları da işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor. 

Tüm Gösterimler ve Etkinlikler Ücretsiz 

Engelsiz Filmler Festivali bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz. 

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol