Kenya’nın Umoja bölgesinde 15 tecavüz mağduru kadın tarafından kurulan köye erkeklerin girmesi yasak. Köyün ana misyonu ise cinsel şiddet mağdurlarına ev sahipliği yapmak.

Yaklaşık 20 yıl önce Kenya’nın başkenti Nairobi’nin 400 km kuzeyinde 15 tecavüz mağduru kadın tarafından kurulan köy, yıllar içerisinde aile içi şiddet, tecavüz, çocuk yaşta evlilik ve kadın sünneti gibi ayrımcılıklara maruz kalan kadın bireylere sığınma şansı sunuyor.

Kenya Umoja Köy 2

Günümüzde köy, 47 kadın ve 200 çocuğa ev sahipliği yaparken bu topluluk sürdürülebilir bir yapıya bürünmüş durumda. Köye yakın bir mesafede bulunan kampta safari turistlerini ve ziyaretçileri ağırlayan kadınlar, yaptıkları el işi ürünleri ve hediyelik eşyaları satarak ihtiyaçlarını karşılıyor ve diğer kadınlara sahip olduğu haklar hakkında eğitim veriyorlar. Kadınlar bu etkinlikler ile yalnızca gelir elde etmiyor, aynı zamanda daha önce sahip olmadıkları kendine güvenme hissini kazanıyor.

Köydeki kadınlardan biri The Guardian’a yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Normalde yapmamın yasak olduğu şeyleri burada öğrendim. Bir turist yaptığım şeyleri satın aldığında kendi paramı kazanabiliyorum ve bundan gurur duyuyorum.”

Kenya Umoja Köy 3

Cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan şiddet Kenya’da oldukça yaygın bir durum. 2010 yılında yapılan ulusal bir ankete göre, ülkedeki kadın nüfusunun yüzde 32’si 18 yaşından önce cinsel şiddete maruz kalıyor. UNICEF’in Kenya’da yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre ise ülkedeki kadınların yüzde 27’si kadın sünnetini yaşarken, yüzde 26’sı 18 yaşından önce evlenmek zorunda bırakılıyor.

Kenya’nın kırsal bölgelerinde ise durum oldukça vahim. Ataerkilliğin yaygın olduğu ülkede ailedeki baba görevindeki erkek, genç kızlarını para karşılığı evlendiriyor. Bu uygulamanın Türkiye’nin belli bölgelerindeki “başlık parası” uygulamasından pek farkı yok.

(Fotoğraf: Georgina Goodwin)
(Fotoğraf: Georgina Goodwin)

The Guardian’a konuşan kadınlardan birisi ise gençliğinde yaşadığı durumu şöyle anlatıyor: “Babam beni 11 yaşındayken evlendirdi. O yaştayken 57 yaşındaki bir adamla inek karşılığı takas edildim.”

Umoja’daki köyün kurucuları olan 15 kadın, İngiltere ve Kenya arasındaki ordu anlaşmasının yapıldığı yıllarda İngiliz askerleri tarafından tecavüze uğramış. Köyde yaşayan yaşlı bir kadın ise şunu söylüyor: “Kenya’da bu köyün dışındaki kadınlar erkekler tarafından yönetiliyor. Ancak Umoja’daki kadınlar özgür.”

Kaynak: Take Part 

Hazırlayan: Burak Avşar