Fransa’nın başkenti Paris’te “Oses le feminisme” adlı feminist grup bir gece operasyonu ile başkentin 200 “erkek” sokak ismini kadın isimleri ile değiştirdi. Türkiye’nin başkenti Ankara’da benzer bir etkinlik daha önce yapılmadı. Ancak ortak bir çalışma ile -belediye başkanı yüzünden- başarılması çok mümkün değilse bile, bir etki yaratacağı kesin.

2009 yılında kurulan Oses le feminisme (Feminizme Cüret Edin) adlı oluşumun aktivistleri, yaptığı açıklamada bu eylemin amacının belediye başkanına şehirdeki sokak isimlerinde kadınların olmadığını belirtmek olduğunu söyledi. Açıklamaya göre Paris’teki sosak isimlerinin yalnızca yüzde 2,6’sı ismini kadınlardan almış. Bir sokağa birinin isminin verilme amacının “onurlandırmak” olduğunu belirten dernek açıklamasında, “Neden bu ayrıcalığı yalnızca erkeklere tanıyoruz? Önemli insanların arasında yalnızca yüzde 2’lik mi kadın bulabiliyoruz?” diye sordu. 

Paris Feminist Sokak İsimleri 2

Paris Belediyesi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada yüzde 2,6’lık oranın Fransa genelinin üzerinde ancak yine de eksik olduğunu söyledi. Fransa’da kadın ismi verilmiş sokakların toplam sokaklara oranı yüzde 2. Belediyenin açıklamasında, şubat ayında verilen 36 sokak isminden 22 tanesinin kadın ismi olmasının bir hassasiyet göstergesi olduğu ve geçmişte verilen isimlerin eskiden bu denli kadın erkek eşitliği olmamasından kaynaklandığı da belirtildi.

Ankara’yı erkeklerden biraz arındırmaya ne dersiniz?

Ankara kasvetli sokakları yetmezmiş gibi bir de çok erkek değil mi sizce de? Bu erilliği indirmenin bir başlangıç yolu olarak Parisli feminist dernekten kopya çekebiliriz. Gelin bir sokak haritası çıkaralım. Ankara’nın sokakları mis gibi kadın koksun.

Unutturulmaya çalışan kadınlarımızın isimlerini, hatırlamak istemediğimiz zoraki burnumuzun dibine yazılan erkek isimleri ile değiştirelim. Silahların, savaşların, kin ve nefretin baskın olduğu tabelalardan mis kokular yayacak kadınlarımızı bir bir yazalım, her sokak mis koksun. Sabah evden çıktığımız zaman kötü anıların kötü adamlarını değil, güzel günlerin umutlu kadınlarını görelim. Dayanışmaya hayattır, hayatsa hepimizin.

Kaynak: BirGün

*Kısa süre sonra Ankaralı feministler de operasyonu Ankara’da sürdürdü.