Ana SayfaYaşamKadınEşitsizliğin ve adaletsizliğin gölgesinde bir spor branşı: Kadın Futbolu

Eşitsizliğin ve adaletsizliğin gölgesinde bir spor branşı: Kadın Futbolu

-

Şu günlerde Fransa’nın ev sahipliğinde kadın futbolunun en büyük organizasyonu Dünya Kupası oynanıyor. Ama ne yazık ki büyük bölümü asparagas transfer haberleriyle dolu spor sayfalarının çoğunda bu büyük heyecan kendine yer bulamıyor. Kadın futbolu sadece Türkiye’de değil dünya genelinde de birçok zorlukla savaşıyor.

7 Haziran’da başlayan ve Fransa’nın ev sahipliğinde gerçekleşen FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2019 tüm heyecanıyla sürüyor. Grup aşamaları tamamlanan şampiyonada, şu anda çeyrek final maçları heyecanla bekleniyor. Bu büyük heyecan fırtınası ise hem Türkiye’de hem de dünya genelinde hem hak ettiği ilgiyi göremiyor, hem de branş genel olarak birçok eşitsizlik, adaletsizlik içinde boğuşmak zorunda kalıyor.

Kadın futbolunun süperstarı turnuvayı protesto etti

Norveçli futbolcu Ada Hegerberg, şu anda dünyanın en iyi kadın futbolcularından biri olarak gösteriliyor. UEFA tarafından yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d’Or ödülünün de sahibi Hegerberg, geçen sezon Fransa’nın Lyon takımında oynadı. Kadın futbolunun süper starı 2017 yılından beri ise Norveç Kadın Milli Futbol Takımı’nda yer almıyor.  

Hegerberg, ne yazık ki bu ay Dünya Kupası’nda da yer almıyor. Norveç Milli Takımını boykot eden ismin, boykot sebebi ise erkek ve kadın futbolcuların ülkesinde aynı değeri görmemesi. Hegerberg, Norveç’te erkek sporcularla karşılaştırıldığında, kadın sporculara yönelik ciddi bir adaletsizlik olduğunu savunuyor.

Hegerberg, bu konuda gündem yaratmak amacıyla Dünya Kupası’nda yer almama kararını organizasyon öncesi duyurdu. Hegerberg, Norveç’in kadın futbolunda en önde gelen ülkelerden biri olmasına rağmen, yapılan yatırımın ve verilen değerin çok yetersiz olduğu görüşünde. Hegerberg’in protestonun akabinde Norveç Futbol Federasyonu harekete geçti ve bazı önlemler ve kararlar aldı.

Kadın antrenörlerin sayısı da yetersiz

Dünya Kupası’nda göze çarpan bir konu, kadın teknik direktörler. Kadınlar Dünya Kupası’ndaki takımlarda görev alan 24 teknik direktörün sadece 9’u kadın. Bu da yüzde 40’ın altında bir orana denk geliyor. Şu anda turnuvada Almanya, Tayland, Fransa, İtalya, Güney Afrika, Japonya, İskoçya, Hollanda ve ABD takımları, kadın antrenörler tarafından yönetiliyor. Geçmiş yıllara göre sayı artsa da yine de bu sayının oldukça yetersiz olduğu yorumları yapılıyor. Antrenör seçerken cinsiyet değil yetenek ve yeterliliğin ilk planda değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu arada FIFA, 2018’de yayınladığı ”Kadın Futbolu Global Strateji” raporunda 2026’ya kadar kadın oyuncu sayısını 60 milyona çıkarmayı planladığını açıklamıştı.

Devasa ücret eşitsizliği: Bir Messi’nin kazancı 1.693 kadın futbolcuya eşit

Birleşmiş Milletler (BM), geçtiğimiz günlerde Facebook sayfası üzerinden yaptığı bir paylaşımla, kadın ve erkek sporcular arasındaki ücret eşitsizliğine dikkat çekmeye çalıştı. Verdikleri örnek ise oldukça çarpıcı idi. Örnek, Barcelona’nın yıldızı oyuncusu Lionel Messi’nin 84 milyon dolarlık yıllık kazancı idi.

Messi’nin maaş, primler, sponsorluk anlaşmaları ve reklam gelirleri de dahil olmak üzere elde ettiği yıllık gelir 84 milyon Dolar civarında. Bu rakam tamı tamına kadın futbolunda dünyanın ilk 7 büyük futbol liginde oynayan 1.693 kadın futbolcunun toplam yıllık ücretinin iki katı. Aradaki uçurumun büyüklüğü açıkça görülüyor.

Amerikan Kadın Milli Takımı’nda forma giyen 28 oyuncu, bu yılın Mart ayında ABD futbolundaki maaş dengesizliğiyle ilgili bir dava açmış, tazminat talep etmişlerdi. Davada ABD Futbol Federasyonu’nu ayrımcı uygulamalarına bir an önce son vermeye çağırmışlardı.

Türkiye’de de taraftar ve medya ilgisi üst boyutta değil

Türkiye’de kadın futbolu son yıllarda bir gelişim gösterse bile ne yazık ki çok geri planda kalan, özellikle taraftar,sponsor,basın ilgisi çekmeyen bir dal olarak yaşama mücadelesi veriyor. Türkiye Kadın Futbol Ligi, geçtiğimiz sezon 10 takımla oynandı. Beşiktaş’ın şampiyonluğu ile noktalanan ligde, Gaziantep’ten ALG Spor, İzmir’den KonakSpor, İstanbul’dan Ataşehir Belediye diğer güçlü takımlar olarak dikkat çekerken, Amed Sportif Faaliyetler ve Hakkarigücü de ligde mücadele veriyor.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol