25 yaşında Kanada ile yolculuk hayatına adım atan Amerikalı Albert Podell, 50 yıl boyunca gitmedik ülke bırakmamış. Şimdi 78 yaşında olan modern zaman Evliya Çelebisi, yaşadıklarını kitaplaştırarak da harika bir eser yaratmış. 

Eskiden Playboy dergisinde editörlük ve yazarlık yapan Podell, küçüklüğünde çok fakir bir ailede büyümüş. O zamanlar değişik ülkelerin pullarına baktıkça çocuk aklıyla görünüşlerini komik bulduğu tuhaf insanların ülkelerini bir gün gezmeyi hayal edermiş. Pul koleksiyonuna merakı altı yaşında başlayan Podell, daha sonrasında pasaportunun üzerinde, herkese gösterebileceği geniş bir pul koleksiyonu yapmayı başarmış. Tam 196 ülke; dile kolay ve gezerken de başına gelmeyen kalmamış. 

25 yaşında dünya turuna çıkmaya karar vermiş ve kendisine bir rota çizmiş, gittiği yere bir daha gitmeden 50 yıl dolaşmış. Yolculuğu boyunca hiç unutamayacağı renkli kişiliklerle de karşılaşmış. Bir voodoo rahibi ve hem sağır hem dilsiz Japon bir badminton olimpiyatçısı özellikle aklına kazınanlardan.

Podell’in ülke polisleriyle de sık sık başı belaya girmiş. Mısır’da polisleri yahudi olmadığına bir türlü ikna edememiş; Küba gizli polisi onu CIA üyesi zannederek sorgulamış; Bağdat’ta ise bir sahtekar, Podell’in kendisine araçla çarptığını iddia edince hapse girmiş.

Sayısız defa soyulmuş olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim. Kiribati’de beş parasız kalmış, Tunus’ta cepleri boşaltılmış ve Doğu Pakistan’da da neredeyse linç ediliyormuş. Kosta Rika’da neredeyse boğuluyormuş ve Cezayir’de yengeçlerin saldırısına uğrayıp bir şekilde üç kaburgasını kırmayı başarmış.

Gece konaklaması için 7 pounda denk gelen miktarlar ayıran Podell’in uyumadığı yer kalmamış. Çölde, havaalanında, ormanda, ağaçta, arabada, çadırda, hostelde, otelde, birilerinin evlerinde, bu sırada da her türlü hastalıktan korunması gerekmiş; sıtma, AIDS, sarılık, humma ve pek çoğu.

F Food - 01

Şimdilik sadece İngilizcesi bulunan kitabı “Around the World in 50 Years“da bunların hepsini anlatan Podell’in, dünyayı gezmek isteyenlere de birkaç önerisi var. Şöyle diyor yaşlı maceracı: “Kararı verdiğinizde iyi bir psikologa görünün ve iyi bir sigorta şirketi ile anlaşın. İzlemek istediğiniz filmleri ve okumak istediğiniz kitapları da bitirin; çünkü belki bir daha böyle bir şansınız olmayabilir.”

Albert Podell 2

C Roads - 29

Kaynak: Dailymail