Günlük hayatımızda pek düşünmeyiz belki; ama birisinin vejetaryen ya da vegan olduğunu öğrendiğimizde veya kendimiz böyle beslenmeye başladığımızda aklımıza bir kurt düşer; “Acaba yeterince protein alabiliyor muyum? Hasta olur muyum?”. 

Birkaç ay önce ben de et yememeye başladım mesela, iki üç istisna dışında ağzıma bile sürmedim. İlk günler çok endişelendim, bilimsel makaleleri taradım durdum. Bir de ne bulduysam yedim. Et yemediğim için sanki bir şeyler eksik kalacak korkusuyla avuç avuç kuru yemiş yiyordum. Artık bir baktım ne zaman yemek yeme fırsatım olsa, sanki bir daha olmayacakmışçasına yiyordum. Aylar geçti, şimdi her şey normal. O kadar yememe rağmen bir de kilo verdim üstelik. Geçenlerde de kan değerlerime baktırdım, her şey fazlasıyla normal çıktı.

Et yememeye karar verdiyseniz, beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Güzel bir beslenme biçimini takip ettiğinizde ve almanız gereken besinleri tükettiğinizde et yiyen insanlar kadar sağlıklı olabilirsiniz, hatta bağırsak kanseri ve kalp damar hastalıklarından da belli ölçüde korunacağınız, bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştur. Eğer beslenmenize dikkat etmemişseniz, herhangi bir eksikliğin ortaya çıkması çok uzun zaman alabilir. Eğer ki vücudunuzda protein eksikliği varsa, bunu hissedebilirsiniz.

Vegan Diyet 1

Anksiyete ve depresyon çekiyorsanız mesela, başka etkenlere ek olarak protein eksikliği de buna sebep oluyor olabilir; çünkü serotonin ve dopamin gibi sinir sistemini düzenleyen sinir taşıyıcıların düzenlenmesi proteinlerin yapı taşı olan amino asitlere bağlıdır.

Yaralarınız normalden geç iyileşmeye başladıysa, bunun da sebebi yeterli protein almamanız olabilir; çünkü yaraların kapanmasında proteinlerin çok önemli bir görevi vardır. Kesilen bir yerde kabuk oluşması ve kanın durması da eğer normalden uzun sürüyorsa, pıhtılaşma proteinlerine bağlı bir eksiklik yaşanıyor olabilir.

Vegan Protein 22

Saç, tırnak oluşumu ve deri elastikiyetinde çok önemli yeri olan kolajen ve keratin de proteindir. Saçlarınız normalden fazla dökülmeye başladıysa veya tırnaklarınız çok çabuk kırılıyorsa, protein alımınıza biraz daha dikkat etmeniz gerekmektedir.

Başka bir sebep yokken dikkat dağınıklığı çekiyorsanız, belki de protein eksikliğiniz vardır.

Devamlı kas ağrıları ve egzersiz yaptığınız halde bile kaslarınızda gevşeklik hissediyorsanız, ya da sürekli yorgun ve üşengeçseniz, bitkisel protein kaynaklarına biraz daha yüklenmeniz gerekmektedir.

Sindirim sıkıntıları çekiyorsanız, bunun da sebebi yeterince protein almamanız olabilir.

Bunun dışında ara ara doktora gidip kan değerlerinize baktırmayı unutmayın. Eğer kendinize dikkat ederseniz, yeni beslenme şeklinizle de çok sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Sizlere vegan hayatı seçmiş son derece sağlıklı insanların fotoğraflarıyla veda ediyorum. Kendinize iyi bakın.  

Jim Morris 78 yaşında ve vegan diyetini uygulayan vücut geliştiricilerden biri. Kendisi pek de 78'lik gibi durmuyor.
Jim Morris 77 yaşında ve vegan diyetini uygulayan vücut geliştiricilerden biri. Kendisi pek de 77’lik gibi durmuyor.
Tim Shieff
Tim Shieff de vegan sporculardan. Kendisi, Fransa’da meşhur olan ve dünyaya da giderek yayılan “Le Parkour” sporunu icra ediyor. Kolay bir spor değil, yetersiz protein ile yapılabilecek bir şey hiç değil.
Alanis Morisette'i müziği ile bilirdik. Peki kendisinin de bir vegan olduğunu biliyor muydunuz?
Alanis Morisette’i müziği ile bilirdik. Peki kendisinin de bir vegan olduğunu biliyor muydunuz?

Kaynak: One Green Planet