Korona Virüs – COVID 19 insanlık ailesini sevdi. Bir süre sonra onunla ortak yaşam geliştireceğiz. Herpes Simpleks gibi bir şey olacak bizim için. Homo sapiensler olarak giderek güçleniyoruz. Yeni ekonomi modelleri geliştiriyoruz. Kooperatifler, yerel ve doğal üretim giderek önem kazanıyor. Neden acaba?

Çünkü fizik bedenin devamını istiyoruz.

Korona Virüs fizik bedeni tehdit ediyor, aklı selim çıkarımlar geliyor toplumdan. Biz dünya bunu bunu yaptık, o da bizi bunu bunu yaptı. Biz hayvan krallığına bunu bunu yaptık onlar da bize bunu bunu yaptı. Doğru, bunların hepsi insanlık ailesi üzerinde karma yaratıyor. Ancak korona virüs bizi fiziksel olarak ileri götürmeye mi geldi sadece? Yani, kooperatifler kurun, mgroslar yerine kooperatif marketleri olsun, ata tohumları olsun, doğayı kirletmeyin bundan sonraki ilk salgındaki 50 senede bir oluyor, böyle bir şey olmasın? İspanyol virüsü de bu sebepten mi oldu acaba?

Fiziksel dünyayı boşlayalım demiyorum. Böyle bir şeyi yapamayız zaten, ancak daha yüksek olanı yaparsak, dikkatimiz orada olursa fiziksel olan zaten düzelecek diyorum.

Yeni fikirler geliyor, bu olması gereken. Ancak A fizikseli kalkıyor, göreceli olarak daha “iyi” olan B fizikseli geliyor. Bir taraftan bakıldığında yine fiziksel dünyada değişiklikler yapıyoruz? Daha çok su içiyoruz daha fazla vitamin C kullanıyor? Hani zihinsel bedenin C vitaminler? Duygularımız?

Hayvan kardeşlerimiz üzerinde direkt etkimiz var. Onların şuurlanmalarına, evrimsel süreçlerine direkt yardım ediyoruz. Onlara göre daha gelişmiş bir şuur genişliği içinde olan bir ailedeyiz ve eylemlerimizin sonuçlarını paylaşırken onları da geliştiriyoruz. İnsan hayvanlar üzerindeki tesirini gözleyebiliyor mu? Hayvanlar hastalanıyor, değişik seviyede psikolojik hallere giriyorlar. Bazıları konuşma ve sosyalleşme yetileri kazanıyor burası da var. Şimdi, hayvanları korumak, onlara bakmak ve mama almak bir şey, fiziksel olarak bu zaten olmalı, ancak bizim ürettiğimiz ince besinlerin yetersizliği ve günlük hayatımızın içinde artık normalmiş gibi kullandığımız düşük tesirli duygular ve düşünceler başka bir şey. Hayvanlar bunu fark ediyor. Eskiden, hayvanlar ve insanla yan yana yaşardı. Kimse kimseyi ısırmazdı, hayvanlar insanlardan korkmazdı. Bu ne demek? Hayvanlar bizim alanlarımızdaki kötülüğü görüyor. Zarar verme kapasitemizi görüyorlar. Hissediyorlar, algılıyorlar. Bencilliğimizi, kendimizi sevme manyaklığımızı görüyorlar.

Harika bir virüs geldi ve bize gözlem alanları açtı. Taze olanları getirdi. Misler gibi hareket getirdi. Sınırlandırmalar getirdi, konforlarımızı bozdu, düşünceler ürettirdi, hazlarımızı değiştirdi. Söylenmeye başladık, otorite ile aramızda problemler oldu. Haklı olmak istedik, bedenlerimizi ve kendimizi çok sevdiğimizi gördük.

Tamam, bu iyi.

Şimdi bunun üzerine ne inşa edeceksin? Kendini severek yaptığın her şeyin etkisi biliyor musun? Kendini sevdiğin için bir hayvana fiziksel olarak yardım etmek insan kapasitesinin ve sorumluluğunun %20’sine karşılık geliyor. Hani yapmadığın, yapamadığın, bilmediğin ancak yapman gereken ve bundan sorumlu olduğun %80’lik kısım nerede? Onu şu an göremiyoruz. Çünkü fiziksel olan A gidip fiziksel olan B gelirse rahat ederiz. Her şey organik olur, doğal olur. Sonra? Mutlu son? 100 yaşına kadar yaşarız, yaşayalım? Ne olacak yaşayacaksın da? Kendini tekrar mı edeceksin?

Yaşlarımız bize sorumluluklarımızı öğrenelim ve geliştirelim diye veriliyor. Kişisel egoları ve hazların devamı için değil. Kişi, eksikliğini öğrendikten sonra aynı yerde kalırsa bu onun için hastalık demektir. Bir şeylerden çalıyordur. On emirden biri nedir? “Çalmayacaksın” Orada neyi kastettiler acaba? Fiziksel ekmek mi çalmayacaksın? Kurallar sadece fiziksel yasalarda değil, görünmeyen taraflarda da çalışır.

Korona Virüs’e selam verelim. Ona bir söz söyleyelim, o zaman bizi rahat bırakır. Nefes almamıza olanak sağlar. Evde olma zamanları en özel zamanlar. Bütün insanlık olarak el frenlerimiz çekilmiş durumda. İyi kullanalım.

Not: Her şey Zoom üzerinden ilerliyor. Ders/soru cevap için biz de toplanıp spiritüel ve diğer konularda üzerinde hasbihal edebiliriz. Bana yazmanız yeterli, uygun bir zaman belirleriz.