Okuma süresi: 2 dakika

İrlandalı bir genç evsiz bireylerin hiçbiri üşümesin diye oldukça hafif uyku tulumları tasarladı. Dublin’deki “sefalet çeken” gününde, sokaktaki evsizler için para toplanıyor. Emily Duffy adlı öğrenci de buna istinaden daha köklü bir çözüm sunarak sokakta yaşayan insanlar için onları koruyacak bir uyku tulumu tasarladı.

Irish Timesda belirtilene göre, Emily geliştirdiği bu uyku tulumlarını tek tek deneyerek eledi ve ona göre tekrar geliştirdi; tüm elemeleri sonucunda ortam koşullarına ve çevreye uygun olarak hazırladığı uyku tulumlarında karar verdi. Sonrasında da Dublin’de yapılan BT Genç bilim insanları ve teknoloji adlı ülkenin en akıllı çocuklarının tasarladıklarının sergilendiği yarışmada bunları göz önüne serdi.

15 yaşındaki bu öğrenci yanmaz, su geçirmez, hafif baloncuklu malzemeden yaptığı uyku tulumlarını kıyafetlerin yerine kullanılacak şekilde tasarladı. Baloncukların oluşunu tulumun içindeki sıcak havayı korumak olarak açıklayan Emily hem yanmaz malzeme kullandı hem de su geçirmez bantlarla uyku tulumunun kenarlarından kapatılmasını sağlayacak bir şekilde tasarımını daha da geliştirdi.

Çünkü sokaklarda uyumak tehlikeli olabileceğinden dolayı Emily, uyku tulumun içinde yatan insanın rahatça kaçabilmesi için cırt cırtlı olan bu bantları ekledi. Ayrıca bu uyku tulumlarında uyuyan kişinin görüş mesafesini kapatmaması da ayrı bir artısı oldu. Ayrıca yatanın kıyafetlerini ve ayakkabılarını koyabileceği bir ceb de ekledi. Böylece o cebi yatanlar yastık şeklinde de kullanabilecek haline getirebilecekti.

dublin, evsizler 3

Emily’e göre uyku tulumlarına bu cepleri eklemek uyuyanın kıyafet saklama derdinin olmayacağını bu nedenle de böyle bir şey geliştirtirmiş olmak önemliydi.

Üçüncü sınıf öğrencileri bu uyku tulumlarını, kendileri de deneyerek talepleri karşılayıp karşılamadıklarını test ettiler. Test sonucunda uyku tulumları, tam da Emily’nin umut ettiği gibi sokakta yaşamak zorunda olanlar için yeterli sıcaklığı sağlayabildiği ve su geçirmez olduğu anlaşıldı.

dublin, evsizler 1
Emily Duffy

İlk örneğin denenmesinden sonra “Oldukça hafif ve bu yüzden tasarlanmaya devam edilecek. Bilinen uyku tulumlarından daha uzun yıllar boyunca dayanabilecek şekilde tasarlandı” diye konuştu Emily.

Emily uyku tulumlarına ek olarak evsizlerin hayatlarını yeniden kurması için yardım da ediyor. Dublin’deki evsizlere, servis hizmeti adlı yerde bu uyku tulumları 10 dolara satılıyor.

Belki bir gün ülkemizde de böyle yarışmalar neticesinde sokakta yaşayan insanlar için koruyucu bir şeyler tasarlanabilir. Haberi hazırlarken bir “belki” sorusu geçmiyor değil insanın aklından ya da ne bileyim bu tür yarışmalara gerek kalmadan bizler de bir şeyler yapabiliriz…

Kaynak: True Activist