Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikEvsiz bireylerin hiçbiri üşümesin diye uyku tulumu tasarladı

Evsiz bireylerin hiçbiri üşümesin diye uyku tulumu tasarladı

-

İrlandalı bir genç evsiz bireylerin hiçbiri üşümesin diye oldukça hafif uyku tulumları tasarladı. Dublin’deki “sefalet çeken” gününde, sokaktaki evsizler için para toplanıyor. Emily Duffy adlı öğrenci de buna istinaden daha köklü bir çözüm sunarak sokakta yaşayan insanlar için onları koruyacak bir uyku tulumu tasarladı.

Irish Timesda belirtilene göre, Emily geliştirdiği bu uyku tulumlarını tek tek deneyerek eledi ve ona göre tekrar geliştirdi; tüm elemeleri sonucunda ortam koşullarına ve çevreye uygun olarak hazırladığı uyku tulumlarında karar verdi. Sonrasında da Dublin’de yapılan BT Genç bilim insanları ve teknoloji adlı ülkenin en akıllı çocuklarının tasarladıklarının sergilendiği yarışmada bunları göz önüne serdi.

15 yaşındaki bu öğrenci yanmaz, su geçirmez, hafif baloncuklu malzemeden yaptığı uyku tulumlarını kıyafetlerin yerine kullanılacak şekilde tasarladı. Baloncukların oluşunu tulumun içindeki sıcak havayı korumak olarak açıklayan Emily hem yanmaz malzeme kullandı hem de su geçirmez bantlarla uyku tulumunun kenarlarından kapatılmasını sağlayacak bir şekilde tasarımını daha da geliştirdi.

Çünkü sokaklarda uyumak tehlikeli olabileceğinden dolayı Emily, uyku tulumun içinde yatan insanın rahatça kaçabilmesi için cırt cırtlı olan bu bantları ekledi. Ayrıca bu uyku tulumlarında uyuyan kişinin görüş mesafesini kapatmaması da ayrı bir artısı oldu. Ayrıca yatanın kıyafetlerini ve ayakkabılarını koyabileceği bir ceb de ekledi. Böylece o cebi yatanlar yastık şeklinde de kullanabilecek haline getirebilecekti.

dublin, evsizler 3

Emily’e göre uyku tulumlarına bu cepleri eklemek uyuyanın kıyafet saklama derdinin olmayacağını bu nedenle de böyle bir şey geliştirtirmiş olmak önemliydi.

Üçüncü sınıf öğrencileri bu uyku tulumlarını, kendileri de deneyerek talepleri karşılayıp karşılamadıklarını test ettiler. Test sonucunda uyku tulumları, tam da Emily’nin umut ettiği gibi sokakta yaşamak zorunda olanlar için yeterli sıcaklığı sağlayabildiği ve su geçirmez olduğu anlaşıldı.

dublin, evsizler 1
Emily Duffy

İlk örneğin denenmesinden sonra “Oldukça hafif ve bu yüzden tasarlanmaya devam edilecek. Bilinen uyku tulumlarından daha uzun yıllar boyunca dayanabilecek şekilde tasarlandı” diye konuştu Emily.

Emily uyku tulumlarına ek olarak evsizlerin hayatlarını yeniden kurması için yardım da ediyor. Dublin’deki evsizlere, servis hizmeti adlı yerde bu uyku tulumları 10 dolara satılıyor.

Belki bir gün ülkemizde de böyle yarışmalar neticesinde sokakta yaşayan insanlar için koruyucu bir şeyler tasarlanabilir. Haberi hazırlarken bir “belki” sorusu geçmiyor değil insanın aklından ya da ne bileyim bu tür yarışmalara gerek kalmadan bizler de bir şeyler yapabiliriz…

Kaynak: True Activist

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Son 10 Yılın En İyi 10 İklim İnovasyonu

Eğer Dünya’nın ortalama sıcaklığını bu on yıl içerisinde Paris Antlaşması’nda hedeflenen 1,5⁰C altında tutmak istiyorsak, daha yapacak çok işimiz var. Bu hedefi gerçekleştirmek için karbon emisyonlarını ciddi...
Funda Diken
Funda Diken
İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği mezunuyum. Bir dönem iş sağlığı güvenliği uzmanlığı yaptım bir dönem de editörlük. Yogayı seviyorum, kara kalemle de barışmaya çalışıyorum. Dans etmek çok güzel bir de kitaplar.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol