Okuma süresi: 2 dakika
Labrador retriever cinsi bir köpek geçtiğimiz haftalarda Meksika’da yaşanan depremler de dahil olmak üzere birçok başka doğal afette kurtardığı hayatlarla uluslararası alanda övgü topluyor.

Koruyucu gözlükler ve botlar giyen arama-kurtarma köpeği Frida, doğal afetlerde Meksika donanmasıyla (SEMAR) birlikte çalışıyor. Göreve iki hafta önce Meksika’nın Oaxaca eyaletinde yaşanan depremle başlayan Frida, geçtiğimiz Salı günü Meksiko’yu sarsan depremde de görev yaptı. Los Angeles Times’ın haberine göre ilk görevinde enkaz altında kalan bir polisin yerini tespit eden 7 yaşındaki Frida, 12’si hâlâ hayatta olmak üzere şu ana kadar toplam 52 kişinin yerini tespit etti.

Hayvanlara zarar veren, onları terk eden ve sömürenler, iki kez düşünün. Bir gün hayatınızı o hayvanlar kurtarabilir.

Frida, 14 arama-kurtarma köpeği ve yardım ekipleriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Meksiko’yu sarsan ve en az 305 kişinin ölümüne sebep olan 7.1 şiddetindeki depremin kurbanlarının yerini bulmak için çalışıyor. Fakat Frida’nın ünü sosyal medya sayesinde çoktan dünyaya yayıldı bile. Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto da bir tweet’inde Frida’nın kahramanlığından bahsetti.

Kaynak

@SEMAR_mx üyesi dört bacaklı kahraman Frida. Hayvanlara hak ettikleri sevgi ve ilgiyi gösterelim.

Bazı kişiler 500-peso banknotları üzerindeki ünlü Meksikalı ressam Diego Rivera’nın yerine Frida’nın resminin basılmasını talep ediyor.

Kaynak

Fakat Frida ve ekibi şimdilerde depremzedelerin yerini tespit etmekle meşgul. Kurtarma ekipleri depremden 4 gün sonra bile hayatta kalan insanlar olabileceği umuduyla aramalarını sürdürüyor.

Kaynak: TIME