Okuma süresi: 2 dakika

60’ların ve 70’lerin hippi hareketi günümüzde gerçekten öldü mü? Bu soruya cevap bulmak için Steve Schapiro, Gökkuşağı Buluşmaları’nda (Rainbow Gatherings), Oregon’s Mystic Garden’da ve Burning Man, Electric Forest ve Mount Shasta gibi festivallerde oğlu ile birlikte yaz aylarını (2012’den 2014’e kadar) geçirerek; hippi hareketinin ölmediğini çektiği yeni fotoğraf serisi ile önümüze koyuyor.

Bu özel fotoğraf serisi için baba oğul; Kaliforniya, Hawaii ve Oregon gibi şehirlerin yanı sıra Avrupa’daki bazı yerler de dahil hippilerin popüler noktalarında onlarla birlikte yaşadılar.

Schapiro’nun oğlu Theophilus Donoghue da, çağdaş hippi hareketi konusunda bilgiliydi ve bu proje boyunca babasına yardım etti.

TIME, Vanity Fair ve Sports gibi dergiler için çalışmış deneyimli foto muhabir Schapiro, aynı zamanda Robert De Niro ve Martin Luther King gibi insanların çeşitli portrelerini de çekmişti.

Bu proje için çektiği yeni fotoğraflarda, birçok şey eskisi ile benzer gözükse de değişen değerlerle neo hippiler gelişen bir topluluğa dönüştüler. Schapiro 60’larda da hippi hareketini belgeleyen fotoğrafçılardan biri. Günümüz hippilerini de belgeleme şansı bulan Schapiro, eskiden hippilerin daha fazla LSD odaklı spritüel mentalitedeyken şimdiki hippilerin ise daha fazla meditasyon ve organik yaşam odaklı bir hayat sürdüklerini belirtiyor.

“Bliss: Transformational Festivals & the Neo Hippie” kitabı için TIME‘a konuşan Schapiro, insanlardaki duygu ve sevinç ifadelerini yakalamayı amaçladığını da ifade etti.

Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 1

Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 2Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 3Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 4Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 5Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 6Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 9 Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 8 Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 7

Kaynak: The Plaid Zebra