Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafFestivalden festivale dolaşan fotoğrafçı, hippi hareketinin hâlâ yaşadığını belgeliyor

Festivalden festivale dolaşan fotoğrafçı, hippi hareketinin hâlâ yaşadığını belgeliyor

-

60’ların ve 70’lerin hippi hareketi günümüzde gerçekten öldü mü? Bu soruya cevap bulmak için Steve Schapiro, Gökkuşağı Buluşmaları’nda (Rainbow Gatherings), Oregon’s Mystic Garden’da ve Burning Man, Electric Forest ve Mount Shasta gibi festivallerde oğlu ile birlikte yaz aylarını (2012’den 2014’e kadar) geçirerek; hippi hareketinin ölmediğini çektiği yeni fotoğraf serisi ile önümüze koyuyor.

Bu özel fotoğraf serisi için baba oğul; Kaliforniya, Hawaii ve Oregon gibi şehirlerin yanı sıra Avrupa’daki bazı yerler de dahil hippilerin popüler noktalarında onlarla birlikte yaşadılar.

Schapiro’nun oğlu Theophilus Donoghue da, çağdaş hippi hareketi konusunda bilgiliydi ve bu proje boyunca babasına yardım etti.

TIME, Vanity Fair ve Sports gibi dergiler için çalışmış deneyimli foto muhabir Schapiro, aynı zamanda Robert De Niro ve Martin Luther King gibi insanların çeşitli portrelerini de çekmişti.

Bu proje için çektiği yeni fotoğraflarda, birçok şey eskisi ile benzer gözükse de değişen değerlerle neo hippiler gelişen bir topluluğa dönüştüler. Schapiro 60’larda da hippi hareketini belgeleyen fotoğrafçılardan biri. Günümüz hippilerini de belgeleme şansı bulan Schapiro, eskiden hippilerin daha fazla LSD odaklı spritüel mentalitedeyken şimdiki hippilerin ise daha fazla meditasyon ve organik yaşam odaklı bir hayat sürdüklerini belirtiyor.

“Bliss: Transformational Festivals & the Neo Hippie” kitabı için TIME‘a konuşan Schapiro, insanlardaki duygu ve sevinç ifadelerini yakalamayı amaçladığını da ifade etti.

Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 1

Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 2Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 3Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 4Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 5Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 6Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 9 Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 8 Hippi hareketinin hâlâ devam ettiğinin fotoğraflarla kanıtı 7

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Röportaj: Jonas Bendiksen – The Book of Veles

“Magnum Photos ajansının fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir...

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol